Eğitim-Bir-Sen Okul Ziyaretleri Yapıyor

Eğitim-Bir-Sen Okul Ziyaretleri Yapıyor

Ziyaret kapsamında Şehzadeler İlçesinde bulunan Gazi İlkokulu, Manisa Kız İmam Hatip Lisesi ve Merkez İmam Hatip Ortaokulu ziyaret edilerek, okul idarecileri, sendika üyeleri ve eğitim çalışanları ile bir araya gelindi.

Eğitim-Bir-Sen Okul Ziyaretleri Yapıyor

Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Şehzadeler İlçe Temsilcisi Özgür Emeksiz ve Şehzadeler İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte yeni göreve başlayan okul müdürleri ve müdür yardımcılarına hayırlı olsun ziyaretinde bulunup, öğretmen odalarına girerek, eğitim çalışanlarının sorunlarını dinledi.

Okul ziyaretleri dolayısıyla açıklamalarda bulunan Öner;"Köklü değişikliklerin yapıldığı süreçlerin eş güdümlü bir şekilde paydaşlarla görüşülerek şekillendirilmesinin, hedeflenen amaca ulaşma açısından elzem olduğu tecrübelerle yaşanan bir gerçektir. "dedi.

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın

Emeğin gelirini azaltma yönündeki adımlardan vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayan Öner, "MTV'ye dönük çalışma yapıp, gelir vergisine ilişkin adım atılmamasını; bir yönüyle sermayenin gelir kaybını engelleme, emeğin ise gider artışını ve gelir kaybını önemsememe olarak değerlendiriyoruz. Eşyadan alınan vergi düşürülürken, emekten alınan verginin yükseltilmesinin ya da düşürülmemesinin, 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' kurgusu ile nasıl örtüştürüldüğü konusundaki merakımızın giderileceğini umuyoruz. Diğer taraftan, gelir vergisindeki artışa ve bu nedenle kamu görevlilerinin maaşlarındaki azalışa sessiz ve tepkisiz kalmamızı kimse beklememeli, emeğin gelirini azaltma yönündeki adımlardan vazgeçilmelidir" ifadelerini kullandı.

Mülakatla öğretmen alımından vazgeçilmeli

Mülakatla öğretmen alımının kamu vicdanını yaralayan bir istihdam şekli olduğuna dikkat çeken Öner," Kazanma ve kaybetme nedeninin objektif kriterlere göre izah edilememesi, birçok sınavdan geçmiş öğretmen adaylarının standartları farklı komisyonlarca değerlendirilmesi adalet duygusunu zedelemekte, sosyal sorunlar üreten bir sistem olarak varlığını sürdürmektedir. Bakanlık yeni personel istihdamında adalet, hakkaniyet, ehliyet ve liyakat ölçülerine göre objektif bir atama şeklini benimsemeli, her geçen gün daha fazla tartışmalı hâle gelen mülakatla öğretmen istihdamından vazgeçmelidir."dedi.