Eğitim Bir-sen Midyat Onursal Başkanı Yıldız: Türk, Arap, Kürt Vatandaşlar Beraber Referandumda 'Evet' Diyecek
Haberler » Güncel » Haber

Eğitim Bir-sen Midyat Onursal Başkanı Yıldız: Türk, Arap, Kürt Vatandaşlar Beraber Referandumda 'Evet' Diyecek

Eğitim Bir-sen Midyat Onursal Başkanı Mehmet Yıldız, Türk, Arap, Kürt Vatandaşların Beraber Referandumda 'Evet' Diyeceğini İfade Ederek, "Neden Evet Diyecekler? Özgürlük ve Huzur İçin." Dedi. Mardin'in Midyat İlçesinde 50 Sivil Toplum Kuruluşu 'Yetmez Ama Evet' Demek İçin Bir Araya Geldi.

Eğitim Bir-sen Midyat Onursal Başkanı Yıldız: Türk, Arap, Kürt Vatandaşlar Beraber Referandumda 'Evet' Diyecek

Eğitim Bir-Sen Midyat Onursal Başkanı Mehmet Yıldız, Türk, Arap, Kürt vatandaşların beraber referandumda 'evet' diyeceğini ifade ederek, "Neden evet diyecekler? Özgürlük ve huzur için." dedi.

Mardin'in Midyat ilçesinde 50 sivil toplum kuruluşu 'yetmez ama evet' demek için bir araya geldi. Katılımcılar, referanduma Türkçe ve Kürtçe 'evet' diyeceklerini belirtti.

Barış ve Kardeşlik Parkı'nda bir araya gelen ve aralarında Kürt ve Arapların bulunduğu vatandaşlar, referandumla ilgili basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını Eğitim Bir-Sen Midyat onursal başkanı Mehmet Yıldız okudu. Yıldız, "26 maddelik bu değişiklikler içerisinde ne Kürt'ün, ne Türk'ün ne de Arap'ın aleyhine bir madde yoktur. Aksine herkesi çok rahatlatan, özgürlükleri genişleten maddeler vardır. Onun için 'evet' diyeceğiz." dedi.

Bunun, son 50 yılın en kapsamlı ve köklü değişikliği olduğunu söyleyen Yıldız, "Fişlemelerin tarihe karışması için, yasaklardan ve zincirlerden kurtulmak için, istikrar için, daha fazla refah ve kalkınma için, yüksek yargının yürütmeye müdahalesine son vermesi için, 367 dayatmalarının son bulması için, faili meçhulleri ortaya çıkarmak için, milletle devleti buluşturmak için, 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat mağdurlarına sahip çıkmak için, 13 Eylül'de daha özgür ve daha demokrat bir Türkiye'de uyanmak için 'evet'" şeklinde konuştu.

Alanda vatandaşlar, 'yetmez ama evet', 'em dıbe ere' (biz evet diyoruz), 'eme çın bejin ere' (biz gidip evet diyeceğiz) yazılı pankartlarla referanduma destek verdi.

Özgür iradelerine hiç kimsenin ipotek koyamayacağını duyurmaya geldiklerini ifade eden Yıldız, yaptığı basın açıklamasını katılımcılara daha sonra Kürtçe anlattı.

Yaklaşık 40 derece sıcaklıkta ve Ramazan ayı olması nedeniyle oruçlu olan vatandaşlar 'yetmez ama evet' demek için yoğun ilgi gösterdi. Yapılan basın açıklamasının ardından vatandaşlar sesiz bir şekilde dağıldı.