Eğitim Bir-Sen Bordro Yaktı

Eğitim Bir-Sen Bordro Yaktı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Eğitim-Bir-Sen Balıkesir Şubesine bağlı memurlar, "eşit işe eşit ücret" düzenlemesinde eğitim çalışanlarının dışarıda bırakılmasını protesto ederek, bordrolarını yaktı.

Eğitim-Bir-Sen Balıkesir Şubesine bağlı memurlar, "eşit işe eşit ücret" düzenlemesinde eğitim çalışanlarının dışarıda bırakılmasını protesto ederek, bordrolarını yaktı.

Balıkesir'de Eğitim Bir-Sen üyesi yaklaşık 50 kişi, eğitim çalışanlarının emeğinin karşılığını alamadığı gerekçesiyle eylem yaptı. Alihikmet Paşa Meydanı'nda toplanan sendika üyeleri, ellerinde pankartlarla hükümete çağrıda bulundu. Sloganlarla başlayan eylemde polis güvenlik önlemleri alırken, basın açıklaması öncesi bir Öğretmen davul zurna eşliğinde oynadı. Eğitim- Bir-Sen Balıkesir Şube Başkanı İbrahim Etem Yılmaz yaptığı basın açıklamasında "666 sayılı KHK ile kamuda aynı unvanda çalışan personele yönelik "Eşit işe eşit ücret" düzenlemesi ile denge sağlamaya çalışan hükümet, eğitim-öğretim hizmet sınıfında 650 bin öğretmene ve 100 binden fazla öğretim elemanına 'sizin muadilinizi bulamadık, onun için toplu sözleşme masasında görüşmek üzere kapsam dışı bıraktık" dercesine masayı işaret etmiştir. Ek ödeme alamayan öğretmen ve öğretim elemanları, üzülerek ifade etmeliyiz ki, kamuda en düşük ücret alan çalışan konumuna düşürülmüştür" dedi. "Eğitim çalışanlarının, eğitimi ve ülkeyi geleceğe taşımayı bırakın, kendilerini gelecek aya taşıyacak mecalleri kalmamıştır" diyen Yılmaz,, "Bu ülkede demokrasinin korku tünelinden çıkması sürecindeki mücadelede eğitim çalışanları en önde olmalarına rağmen, eşit işe eşit ücret düzenlemesinde en sonda olmayı bırakın, kapsamın bile dışında tutulmuştur. Meclis çalışanına, danışmana, şoförüne, üst düzey bürokratlara, gizli kararname ile askere 'cömert Maliye', eğitim çalışanları söz konusu olduğunda'cimri Maliye' olmaktadır.

Patronların milyon dolarlık "usulsüz sanal kumar cezalarını" gözden geçirip 'silen Maliye Bakanı', masaya dönük mesajlarıyla daha şimdiden adeta ortamı 'geren Maliye Bakanı' olmuştur" şeklinde konuştu.

Zaman zaman "Mehmet Şimşek şaşırma, sabrımızı taşırma" sloganlarıyla bölünün basın açıklamasında Eğitim Bir-Sen Balıkesir Şube Başkanı İbrahim Ethem Yılmaz şunları söyledi: "Eğitim çalışanları olarak buradan hükümete sesleniyoruz: Biz kimseden lütuf beklemiyoruz. Emeğimizin ve alınterimizin karşılığını istiyoruz. 'Ekonomi büyüyor, Türkiye zenginleşiyor' diyenlere, eğer büyüme varsa o zaman büyümeden payımızı verin diyoruz. Eşitlik ve adalet adına düzenleme yapanların ortaya çıkardıkları eşitsizlik ve adaletsizliğin giderilmesini istiyoruz. Bugünden itibaren bir hafta boyunca derslere, "Eğitim Çalışanıyız, İnsanca Yaşam İçin Hakkımızı İstiyoruz" yazan kokartlarla gireceğiz"

Basın açıklaması sonrası eyleme katılan öğretmenler meydanda bordrolarını yaktıktan sonra, olaysız bir şekilde dağıldılar.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Öğretmenin davul zurna eşliğinde oynaması

Eğitim-Bir-Sen Balıkesir Şube Başkanı İbrahim Ethem Yılmaz'ın basın açıklaması

Sloganlarla hükümetin protesto edilmesi

Öğretmenlerin maaş bordlarını yakması

(...)

19.04.2012 16: 51: 15

TSI

NNNN - BALIKESİR

Eğitim Bir-Sen Bordro Yaktı
Eğitim Bir-Sen Bordro Yaktı
Eğitim Bir-Sen Bordro Yaktı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title