Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Çelik Açıklaması
Haberler » Yerel » Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Çelik Açıklaması - Haberler

Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Çelik Açıklaması

Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Çelik, FETÖ ile bağlantısı olan öğretmenlerin öğretmenlik mesleğine büyük zarar verdiğini belirterek, 15 Temmuz sonrası toplumun öğretmenlere bakış açısının olumsuz yönde etkilendiğini bildirdi.

Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Çelik Açıklaması

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Abdullah Çelik, FETÖ ile bağlantısı olan öğretmenlerin öğretmenlik mesleğine büyük zarar verdiğini belirterek, 15 Temmuz sonrası toplumun öğretmenlere bakış açısının olumsuz yönde etkilendiğini bildirdi.


Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Abdullah Çelik, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle FETÖ'nün kutsal öğretmenlik mesleğine zararını değerlendirdi. Diğer kamu kurumlarına göre Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açığa almaların ve ihraçların çok daha fazla olduğunu belirten Çelik, "15 Temmuz darbe kalkışmasını bu memleket çok acı bir şekilde yaşadı biliyorsunuz. Darbe kalkışmasının bir ayağını da Fetullahçı Terör Örgütü de oluşturdu. Bu FETÖ dediğimiz yapılanma Türkiye'deki yapılanmasını daha çok eğitim üzerinden sağlamaya çalıştı. Bildiğimiz gibi özel okulu vardı bu örgütün, dershaneleri var. Bu özel okulu ve dershanelerinde güya kendilerince altın nesil dedikleri o nesli yetiştirme projeleri vardı. Bu projeyi de gerçekleştirmek içinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullardan da zeki öğrencileri kendi okullarına, kendi dershanelerine yönlendirilmesi konusunda Milli Eğitimdeki öğretmenlerden de istifade etme yoluna gittiler bunlar. O dönemde milli eğitimde çalışan devletin kadrolu öğretmenlerini de kendi örgütlerine kazandırarak bu kişiler üzerinden öğrencileri devşirme yoluna gidildi. 15 Temmuz'dan sonra bu kişiler üzerine devletimiz bunlarla ilgili çalışmalar yaparak, bunların bir kısmını açığa aldı, bir kısmını ihraç etti. Elbette diğer kamu kurumlarına göre Milli Eğitim Bakanlığından açığa almalar ve ihraçlar çok daha fazla oldu. Bunun temel nedeni örgütün örgütlenmesini eğitim üzerinden yapması var. Bütün çalışmalarını eğitim üzerinden yaptı. Bilindiği gibi bunlar Türkçe Olimpiyatlar diye olimpiyatlar yaptı. Yurt dışındaki pek çok ülkede okullar açıp, o okullarda güya Türkçe öğretiyorlardı, yabancı öğrenciler İstiklal marşını öğrettiklerini iddia ediyorlardı. Bu tür milliyetçi, mukadderatçı duyguları da kullanarak halkımızı ve bizim milli eğitimde çalışan personeli etkileme yoluna gittiler. Halk bunların eğitim alanında çok güzel çalışmalar yaptığı inancından hareketle çocuklarını bunlara göndermeye başladı, bunların okullarına göndermeye başladı. Bunlar da okullarda yapmış oldukları değişik sınavlarla başarılı zeki öğrencileri kendi örgütlerine kazandırma yoluna gittiler. Bunların bir kısmını öğretmen yaptılar, bir kısmını hukukçu yaptılar, bir kısmını askeri okullara gönderdiler, bir kısmını emniyette değerlendirmeye kalktılar ve bu malum yapı bu şekilde ortaya çıktı" dedi.


"FETÖ'nün milli eğitim ayağı çok güçlü bir ayaktı"


FETÖ'nün milli eğitimdeki ayağının güçlü bir ayak olduğuna dikkat çeken Çelik, "Burada çalışan örgüt mensubu insanlar ayıklanmaya başlandı. İlimizde yaklaşık 500'ün üzerinde ihraç olayı gerçekleşti bu örgütle bağlantılı olan. Bu da ciddi anlamda bizim ilimizin eğitimine olumsuz etki yaptı tabi ki. Bazı okullarımızda öğretmen açıklarımız oldu. Ücretli öğretmenlikle ancak bu açık kapatılabiliyor. Bunlar keşke olmasaydı diyoruz. Örgütün eğitime, milli eğitime, bizim eğitim sistemimize de çok ciddi zararları oldu" diye konuştu.


"Öğretmenlik mesleğine ve öğretmenlere karşı toplumda olumsuz bir imaj çıktı"


"Milli eğitimden şu kadar öğretmen atıldı" diye yansıtılmasının, kamuoyunun öğretmenlere ve öğretmenliğe bakışını olumsuz etkilediğini belirten Çelik, "Bu öğretmenler devletine, milletine, hükümetine ihanet eden insanlara destek oldu, yardımcı oldu, bunlara önayak oldu, bunlara lojistik destek sağladı gibi bir düşünce kamuoyunda elbette ki oluşuyor. Buda öğretmenlik mesleğine ve öğretmenlere karşı toplumda olumsuz bir imaj çıkmasına katkı sağlamıştır. Ama biz şunu iyi biliyoruz ki; her meslekte olduğu gibi eğitim çalışanları içerisinde de sıkıntılı, problemli insanlar vardır. Diğer mesleklerde de var bu. Bugün emniyette bir sürü emniyet görevlisi açığa alındı, askeriyede bir sürü kişi açığa alındı. O günleri hatırlayın, halkın üzerine kurşun sıkan askerler vardı. Bunlar o kurumun olumsuz insanları. Aynı şey milli eğitimde de vardı. Bunlar artık ayıklandı. Biz toplumdan şunu bekleriz; bizim camiamızdaki bazı olumsuz tiplemeleri görerek kurumu topyekun olumsuz görmek doğru değildir. Onları istisna olarak bizim yine milli eğitim camiasının devletini, milletini seven, vatanına, milletine bağlı bireyler yetiştirmek üzere kendilerini bu işe amade kılmış olan eğitim ordusu olduğumuzun bilinmesini isteriz" dedi. - AFYONKARAHİSAR

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler

Yerel

Son Dakika Haberleri