'Eğirdir Turizminin Gelişmesi Alt Yapıya Bağlı'

'Eğirdir Turizminin Gelişmesi Alt Yapıya Bağlı'

'Eğirdir Turizminin Gelişmesi Alt Yapıya Bağlı'
CHA - Haberler | Yerel

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde Genç Girişimci İşadamları Derneği tarafından düzenlenen toplantıda 'Eğirdir Turizm'de nasıl marka şehir olabilir?' sorusuna cevap arandı.

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde Genç Girişimci İşadamları Derneği tarafından düzenlenen toplantıda 'Eğirdir Turizm'de nasıl marka şehir olabilir?' sorusuna cevap arandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç'ın da katıldığı etkinlikte ilçede Turizm Koordinasyon Kurulu'nun kurulması kararlaştırıldı. Genç Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Oman Gök, Eğirdir ve Eğirdir Gölü'nün turizmde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Osman Gök, Eğirdir'in turizmde marka bir şehir haline dönüştürülmesinin sağlanması ve bunun alt yapısının oluşturulması için de çeşitli çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

Bir yerde turizmden bahsetmek için 3 unsurun yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizen İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç ise bunları alt yapı, tanıtım ve pazarlama olarak sıraladı. Alt yapı olarak yol, su, haberleşme, konaklama tesisleri, cadde ve sokaklar, eğlence ve alışveriş merkezleri, rehberler gibi olanakların oluşturulması gerektiğini söyleyen Kılıç, Eğirdir'de alt yapı sorunlarının bir kısmının oluşturulmuş olduğunu bir kısmının ise henüz oluşturulamadığını dile getirdi.

En iyi tanıtımın müşteri memnuniyeti olduğunu belirten Kılıç, Bunun yanı sıra internet, televizyon ve fuarlar aracılığı ile de tanıtımın yapılabileceğinin altını çizdi. Kılıç, pazarlama konusunda ise konaklama tesislerinin seyahat acenteleri ve tur operatörleri ile bağlantılı olması gerektiğine vurgu yaptı.

Eğirdir'de turizme yönelik 52 tesisin faaliyet gösterdiğini ve günlük yatak kapasitesinin 900 olduğunu söyleyen Kılıç, "Eğirdir'de faaliyet gösteren bakanlık ve belediye onaylı işletmelerde 2011 yılında 29 bin yerli 11 bin yabancı, 2012 yılında 47 bin yerli 6 bin yabancı, 2013 yılının ilk altı ayında ise 39 bin yerli 7 bin yabancı turist konaklamıştır. Yukarıda bahsedilen 3 unsurun yerine getirilmesiyle Eğirdir'e gelen turist sayısı da artacaktır." dedi.

"EĞİRDİR'DE SU SPORLARIYLA İLGİLİ YARIŞMA SAYISI ARTTIRILMALI"

Eğirdir'de uluslar arası triatlon yarışlarının yapıldığını hatırlatan Kılıç, yelken ve kürek yarışları gibi göl sporları sayını artırarak ilçeye daha çok turist çekilebileceğini söyledi. İnanç turizmi açısından Barla'ya gelen yılda 300 bin civarındaki yerli ve yabancı turistlerin de Eğirdir'e çekilmesi adına çalışmalar yapılabileceğini ifade eden Kılıç, ilçenin tarihi geçmişiyle alakalı hikayelerin gün yüzüne çıkarılabileceğini dile getirdi. Kılıç, Eğirdir'i de içine dahil edecek şekilde haftalık, 2-3 günlük ve günübirlik paket turların hazırlanmasıyla turist sayısının artacağına işaret etti.

Eğirdir'de 'ilçe turizm koordinasyon kurulu'nun kurulmasını öneren Kılıç, "Bu kurul ile turizm adına nereye nasıl bir şey yapılabileceği görüşülerek kararlar alınarak çalışmalar yapılabilir." diye konuştu.

Bunun üzerine toplantıya katılan Eğirdir Kaymakamı Yalçın Yılmaz, ilçe turizm kurulunun kurulması için çalışma başlatacaklarını dile getirdi.

Eğirdir Pehlivan Restaurant'ta kahvaltılı olarak gerçekleştirilen toplantıya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Kaymakam Yalçın Yılmaz ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra turizm işletme sahipleri de katıldı.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title