Eğirdir Gölü Özel Hükümleri - Haberler
Haberi Paylaş

Eğirdir Gölü Özel Hükümleri

AA - Haberler | Yerel
Eğirdir Gölü Özel Hükümleri

Isparta'da, "Eğirdir Gölü Özel Hüküm Belirleme" Çalışmaları Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi.

Isparta'da, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi'nce havza esaslı çevre planı olarak hazırlanan "Eğirdir Gölü Özel Hüküm Belirleme" çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Öğretmenevi'nde Vali Memduh Oğuz başkanlığında düzenlenen toplantıda, AK Parti Isparta Milletvekili Haydar Kemal Kurt, Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Su ve Toprak Yönetimi Daire Başkanı Ahmet Yakut ve TÜBİTAK Proje Yöneticisi Kemal Güneş, Eğirdir Gölü Özel Hüküm Belirleme çalışmaları hakkında bölge yöneticilerine bilgi verdi.

Vali Oğuz, katılımcıların, özel hükümlerin belirlenmesi hakkındaki görüşlerinin önemli olduğunu belirterek, "Bir şey size tahsisliyse kıymeti bilinmelidir, eşya fayda sağladığı sürece faydalıdır. Bu tespitler ışığında Eğirdir Gölü faydalı bir göldür, onu en iyi şekilde gelecek nesillere bırakmak her şeyden önce insanlık görevimizdir" diye konuştu.

Eğirdir Gölü'nün, Isparta'nın en önemli ilk üç meselesinden biri olduğunu vurgulayan Oğuz şunları söyledi:

"Bu sorumlulukla, bu bilinçle hareket ediyoruz. Isparta halkı makulü, mantıklı olanı kabul eder. Ölçümüz yıkmak üzere değil, yapmak üzeredir, fakirleşmek üzere değil, herkesi zenginleştirmek üzeredir. Bu vilayet sizin vilayetinizdir, burada kişi özgürlüklerini, ekonomik özgürlükleri daraltmak söz konusu olamaz, aksine bunu kolaylaştırmak bizim görevimizdir. İnşallah bunu bir bütün halinde başaracağız."

AK Parti Isparta Milletvekili Haydar Kemal Kurt da, başından beri konunun takipçisi olduğunu belirterek, çalışmanın Isparta'nın 5'te ikilik kısmını kapsadığını söyledi. Çalışmalar kapsamında belirlenen 300 metre mutlak koruma alanının 100 metreye, 700 metre kısa mesafe koruma alanının ise 500 metreye çekilmesi gerektiğini belirten Kurt,"Burada uygulanabilir ve yaşanılabilir bir düzenleme için herkes fikrini söylemelidir. Bu taslak burada yapılacak katkılardan sonra bakanlığa sunulacak ve uygulamaya geçecektir" dedi.

- ISPARTA

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title