Egeland: "Türkiye'ye İhtiyacımız Var"

Egeland: "Türkiye'ye İhtiyacımız Var"

New York'ta Görüşmelerine Devam Eden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Bugün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jan Egeland ile Türkevi'nde Görüştü.

Egeland:
26.09.2006 21:36 | Son Güncelleme: 26.09.2006 21:36

New York'ta görüşmelerine devam eden Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bugün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jan Egeland ile Türkevi'nde görüştü.

Basına kapalı geçen toplantıdan sonra gazetecilere açıklama yapan Egeland, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile ''mükemmel'' bir görüşme yaptıklarını ve toplantıda somut konuları ele aldıklarını verdi.

Egeland, Türkiye'nin dünyanın her yerinde insani faaliyetlere bağışta bulunan bir ülke olduğunu belirterek, toplantıda Türkiye'nin önemli BM insani programlarını daha aktif bir şekilde nasıl destekleyebileceği konusunun görüşüldüğünü söyledi.

Jan Egeland, Türkiye'nin Merkezi Olağanüstü Tepki Fonuna (Central Emergency Respond Fund) 300 bin dolarlık katkıda bulunduğunu ve Dışişleri Bakanı Gül'ün kendisine bu miktarı artırmayı düşündüklerini söylediğini belirtti.

Konuşmasını ''Türkiye'ye ihtiyacımız var. Türkiye, önemi giderek artan bir ülke'' diyerek sürdüren Egeland, Türkiye'nin giderek zenginleştiğini ve şimdi ''Türkiye'nin büyüyen ekonomisinden kazandıklarını, dünyada daha az şanslı ülkelerle Afrika'da, Ortadoğu'da ve Asya'da paylaştığını'' belirtti.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title