Ege, Sanayiciye Nitelikli İşgücü Sağlıyor

Ege, Sanayiciye Nitelikli İşgücü Sağlıyor

Kadın istihdamının desteklenmesi projesi kapsamında Ege Üniversitesi'nde laboratuvar açılışı yapıldı

Ege, Sanayiciye Nitelikli İşgücü Sağlıyor
18.02.2015 17:13 | Son Güncelleme: 18.02.2015 17:13

Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu Mekatronik Programı bünyesinde kurulan ve İzmir Kalkınma Ajansı(İZKA) tarafından desteklenen; "Toplum İçin Teknik Eğitim ve Kadın İstihdamının Desteklenmesi" projesi kapsamında kurulan Hidrolik ve Pnömatik Laboratuvarı, Otomasyon ve Robotik Laboratuvarı, Proses Kontrol ve Ölçme Laboratuvarlarının açılışı Ege Meslek Yüksekokulu'nda törenle gerçekleştirildi.

Törene; İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ahmet Cural, İZKA Yürütme Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, Ege Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. H. Semih Güneş, Cummins Filtrasyon Fabrika Müdürü Kenan Kolday, Cummins Kurumsal Sorumluluk ve Planlama Yöneticisi Marry Candler, Schneider Electric Manisa Fabrika Müdürü Kemal Sanbay ve Ege Üniversitesi Senato Üyeleri katıldı.

Ege Üniversitesi EMYO Müdürü Prof. Dr. H. Semih Güneş,"1984 yılında kurulan 8 bin 400 öğrencisiyle EMYO olarak üç yerleşkede teknik, sağlık, işletme ve muhasebe programlarını içeren bir yüksekokuluz. Öğrencilerimizin geleceği için altyapı, staj ve eğitimcilerin eğitimi gibi uluslararası protokollerimiz var. Cummins firmasının teklifiyle 'Toplum İçin Teknik Eğitim ve Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' sosyal sorumluluk projesi olarak 2012 yılında başladı. Özellikle kız öğrenciler için EMYO'daki altyapı desteğini sağlamak amacındayız. Bu amaçla programın yüzde ellisini kız öğrenci kontenjanına ayırdık. Toplum için Teknik Eğitim ve Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi'nin protokolünü Cummins ve ortaklarıyla imzalayarak başlattık" dedi.

BİRİKİMİ HAREKETE GEÇİRİYORUZ

Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, "Bugün üniversitemiz için çok önemli bir gün, mutlu ve onurluyum. Geleceğe dönük olarak daha enerjik, daha sonuç odaklıyım. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz üniversitenin hamuru. Ege Üniversitesi; yeniliğe tutkun, yeniliğe önem veren bir üniversite. Ege Üniversitesi; yenilikçi bir adım atarken, birlikte hareket eden, ortak aklı her şeyin önünde tutan, bu tutkularını sürekli uluslararası standartlara eriştirerek yapmayı alışkanlık haline getiren bir eğitim kurumudur. Eğitim kurumunun başında bir kadın olarak, bir kadın Rektör olmaktan gurur duyuyorum. Ege'nin en önemli sloganı birikimi harekete geçirmektir. Harekete geçirecek kadar çok birikimimiz var. Zaman zaman zorluklar yaşıyor ve savaşmak durumunda kalıyoruz. Ortak akıl ile kurduğumuz birliktelikler, bu anlamda imdadımıza yetişiyor. Yapılan iş fevkalade yenilikçi bir model. Amacımız sanayiciye nitelikli insan gücü yetiştirmek. Burada yetişenlerin sanayicinin istediği beceri ve deneyime sahip olması. Bütün bunları yapabilmek için devletin olanakları, yerel yönetimin katkıları, uluslararası paydaşlar bularak, sürdürülebilir bir noktaya doğru geliştirilmesini hedefledik. Bu proje kadın istihdam edilen başka bir fonksiyonu eklemiş oldu. Ben bir esnaf çocuğuyum. Babam tıp fakültesine gitmek istediğimde bana destek verdi. Babam kız çocuklarının okuması gerektiğine inanan birisiydi. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin şanslı kadınlarından biriyim. Bu şansın yaratılmasını babama borçluyum. Bugün burada açtığımız programda kızların yarısını tekniker olarak yetiştirerek benim öğrendiğim sorumluluğu öğrencilerime aktarmaktan ibaret. Mustafa Kemal Atatürk'ü bizi bu noktaya getiren şansı yarattığı için minnetle anıyorum. Zorluklar aşılmak içindir. Bu projeyle kadını bir adım öne çıkaran herkese katkılarından ve emeklerinden dolayı teşekkür ederim" diye konuştu.

Kadınları önemsediklerini söyleyen Vali Toprak,"Toplumun; ekonomik, sosyal, kültürel ve her açıdan gelişmesi için rolünü tüm katmanlarıyla birlikte paylaşan, paylaştıran, ortaklaşan Ege Üniversitemizin güzel bir projesinin açılışında bulunmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Hayalleri ve hedefleri ortaya koymadığımız sürece yol almamız mümkün değil. Bugün hayal gibi görülen konuların yarın gerçekleşebileceğini görüyoruz. İZKA'nın da içinde bulunduğu bu projenin olumlu sonuçlar doğurduğunu görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Paydaşlarıyla birlikte toplumun kalkınmasına ve cinsiyet ayrımını ortadan kaldıracak şekilde dezavantajlı grupları önemseyen İZKA kendisinden beklenen rolü yapmıştır, emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

BÜTÇE 1 MİLYON 386 BİN LİRA

Törenin sonunda Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, projede emeği geçen herkese teşekkür ederken, katılımcılara EÜ 60. Yıl Fidan Sertifikası hediye etti. Ayrıca Prof. Dr. Yılmaz Vali Mustafa Toprak'a fidan sertifikasının yanı sıra Ege Meslek Yüksekokulu'nda üretilen el yapımı saat takdim etti.

Proje bütçesi 1 milyon 386 bin lira olup proje kapsamında oluşturulan alt yapı ile iş gücü piyasasının ihtiyacı olan mesleki beceri ve yeteneklere sahip mekatronik tekniklerinin yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamında programa yüzde 50 oranında ÖSYM yerleştirmeleri ile kız öğrenci kontenjanı sağlanıyor. Projenin yaşama geçmesinde üniversite- sanayi işbirliğine önem verilmekte; yetişen öğrencilerin staj sürecinde, mezuniyet sonrasında ve işe yerleştirilme aşamasında, sektör tarafından tanınırlığının sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title