Ege Pamuğa Döndü

Ege Pamuğa Döndü

Ege Bölgesi ve Çevresinin 2006-07 Dönemi Pamuk Ekili Alanları ile Ürün Rekoltesi Tesbit ve Tahmin Çalışmaları Tamamlandı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü'nce Uzaktan Algılama Tekniği ve Uydu Verileriyle Yapılan Çalışmalara Göre, Geçmiş Yılların Aksine, 2006-07 Sezonunda Ege Pamuğu...

Ege Pamuğa Döndü

Ege Bölgesi ve çevresinin 2006-07 dönemi pamuk ekili alanları ile ürün rekoltesi tesbit ve tahmin çalışmaları tamamlandı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü`nce uzaktan algılama tekniği ve uydu verileriyle yapılan çalışmalara göre, geçmiş yılların aksine, 2006-07 sezonunda Ege pamuğunun üretimi ve ekim alanlarında artış bekleniyor.

İzmir Ticaret Borsası`nın koordinatörlüğünde ve Ege İhracatçılar Birliği`nin desteğiyle gerçekleştirilen rekolte tahmin sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, geçen sezon 143 bin hektar olan Ege`deki pamuk alanlarının bu sezon 151 bin hektara çıktığını ve yüzde 5.1`lik artışın söz konusu olduğunu söyledi. Pamuk üretiminin ise yüzde 9.6`lık artışla 199 bin tondan 219 bin tona yükseldiğini kaydeden Yemişçi, ``Bu artışlar, bölge pamukçuluğu açısından elbette memnuniyet verici bir durum. Ancak yeterli bir büyüme olduğunu söyleyemeyiz`` diye konuştu. Ekim alanlarındaki artışta, 32 Ykr`luk primin önemli bir faktör olduğuna dikkat çeken Yemişçi şöyle devam etti:
``Bu rakamlar gösteriyor ki, pamuk yerine mısır ve domates gibi alternatif ürünlere gösterilen ilgili hala devam ediyor. Hükümet 32 Ykr. yerine 60 Ykr da verse, pamuk ihtiyacımızın tamamını karşılayabilme durumuna zor geliriz. Daha az işçilikle daha fazla kazanabilecekleri ürüne yönelenler, hala pamuğa dönmüş değil.``

Manisa bölgesindeki düşüşün yıllardan beri devam ettiğini, buna karşılık Söke Ovası`nda pamuğa yeniden dönüş nedeniyle Aydın`daki pamuk üretiminin ciddi oranda arttığını hatırlatan Tuğrul Yemişçi, ``Pamuğun gerçek anlamda desteklenmesi için, ürün planlaması kapsamında belli havzalara özel destekler verilmesi gerekiyor. Her yerdeki ürüne aynı prim verilmemeli. Pamuğu kaliteli yörelerde üretimi teşvik için özel prim uygulaması olmalı`` dedi.

Yemişçi ayrıca, bölgede 18 ayrı pamuk çeşidi ekildiğini ancak üretimin yüzde 50`den fazlasının sadece 3 tohumdan alındığını belirterek, bu durumun homojenliği bozduğunu ifade etti. İTB Başkanı, pamuktaki kirlilik (kontaminasyon) sorununa karşı alınan tedbirlerin de yetersiz kaldığını sözlerine ekledi.