Ege'nin Gıda ve Sanayi Ürünleri Çin'de Tanıtıldı

Ege İhracatçı Birliklerince Şangay'da düzenlenen Çin İthalat Fuarı'nda sanayi ve gıda ürünleri tanıtımı yapıldı.

Ege'nin Gıda ve Sanayi Ürünleri Çin'de Tanıtıldı

Ege İhracatçı Birliklerince Şangay'da düzenlenen Çin İthalat Fuarı'nda sanayi ve gıda ürünleri tanıtımı yapıldı.

EİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 5-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen fuara, Türkiye, 725 metrekarelik stantta, 38 firmayla katılarak ürünlerini sergiledi, Egeli ihracatçılar da info stantta gıda ve sanayi ürünlerini tanıttı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, bugüne kadar ihracat odaklı politika izleyen Çin'in bundan sonraki süreçte daha dengeli bir dış ticaret politikası tercih edeceğinin anlaşıldığını belirtti.

Girit, şunları kaydetti:

"Çin Devlet Başkanı Xi Jinping fuarın açılış konuşmasında büyük nüfusa sahip Çin'in önümüzdeki dönem ithalatın arttırılması için gümrük tarifelerinin ve ithalat sırasında oluşan maliyetlerinin azaltılması için adımlar atılacağı müjdesini verdi. Jinping, konuşmasında, önümüzdeki 15 yıllık dönemde Çin'in mal ithalatının 30 trilyon doları, hizmet ithalat rakamlarınınsa 10 trilyon doları aşacağı bilgisini paylaştı. Bu yaklaşım Çin'e ihracatını arttırmak isteyen Türk ihracatçılarını heyecanlandırdı."

Açıklamada, Türkiye'nin Çin'e 2017 yılının ocak ve eylül döneminde 2 milyar 409 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiği, 2018 yılının aynı zaman aralığında ihracatın yüzde 3 oranında yükseldiği ve 2 milyar 474 milyon dolar olduğu hatırlatıldı.

Kaynak: AA