Ege Karadenizliler Dernekleri Federasyonu'ndan 'Dünya Karadeniz Günü'
Haberler » Güncel » Haber

Ege Karadenizliler Dernekleri Federasyonu'ndan 'Dünya Karadeniz Günü'

Ege Karadenizliler Dernekleri Federasyonu ile Konak Belediyesi 'Dünya Karadeniz Günü' Düzenliyor. Programda Rize, Artvin, Trabzon Akçaabat, Sinop, Ordu, Gümüşhane, Bayburt, Tokat ve Zeybek Halk Oyunları Ekipleri Gösteri Yapacak.

Ege Karadenizliler Dernekleri Federasyonu'ndan 'Dünya Karadeniz Günü'

Ege Karadenizliler Dernekleri Federasyonu ile Konak Belediyesi 'Dünya Karadeniz Günü' düzenliyor. Programda Rize, Artvin, Trabzon Akçaabat, Sinop, Ordu, Gümüşhane, Bayburt, Tokat ve zeybek halk oyunları ekipleri gösteri yapacak.

Şevval Sam'ın katılacağı 31 Ekim 2009'da düzenelencek etkinliği tanıtmak amacıyla Ege Bölgesi Sanayi Odası lokalinde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Ege Karadenizliler Dernekleri Federasyonu Başkanı Aydın Özyar, Konak Belediye Başkan Hakan Tartan, eski İzmir milletvekili Metin Öney ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Dünya Karadeniz Günü'nde, son dönemde Karadeniz türküleriyle gündeme gelen Şevval Sam konser verecek. Halkapınar Spor Salonu'nda saat 19.30 başlayacak gecede ayrıca Rize, Artvin, Trabzon Akçaabat, Sinop, Ordu, Gümüşhane, Bayburt, Tokat ve zeybek halk oyunları ekipleri gösteri yapacak.

Bir süre önce federasyon lokalinde üyelerle buluşup destek sözü veren Başkan Tartan, her yıl düzenlenen Dünya Karadeniz Günü'nde yine büyük coşku yaşanacağını söyledi. Tartan, "Bu özel günde Karadenizli hemşehrilerimizle birlikte olmaktan, onlarla horon tepmekten büyük mutluluk duyacağız. Yeşilin, mert ve yürekli insanların mekanı Karadeniz'e Konak'tan sevgi ve selamımızı yolluyoruz." dedi. Tartan, önümüzdeki sene Karadeniz turizmi ağırlıklı bir kutlama yapılacağını kaydetti.

Federasyon Genel Başkanı Özyar ise Ege ve İzmir'deki hemşehrilerini konsere davet etti. Özyar, aynı gün Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde, eski TBMM Başkanı Köksal Toptan, eski başbakan yardımcılarından Murat Karayalçın, eski Kültür Bakanı Suat Çağlayan ve eski İzmir milletvekili Metin Öney'in de katılacağı bir panel düzenleneceğini, burada Karadeniz'in dünü, bugünü ve yarınının konuşulacağını söyledi. (CİHAN)