Ege İhracatçı Birlikleri: Merkez Faiz Artırırsa, Dalga İhracatı Vurur

Ege İhracatçı Birlikleri: Merkez Faiz Artırırsa, Dalga İhracatı Vurur

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Son Günlerdeki Mini Dalgalanma ile Birlikte Merkez Bankası'ndan Yine Faiz Artırımı Sinyalleri Geldiğini Belirterek, İhracatın Olumsuz Etkilenmemesi İçin Uyarıda Bulundu.

Ege İhracatçı Birlikleri: Merkez Faiz Artırırsa, Dalga İhracatı Vurur
02.03.2007 12:17 | Son Güncelleme: 02.03.2007 12:17

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, son günlerdeki mini dalgalanma ile birlikte Merkez Bankası'ndan yine faiz artırımı sinyalleri geldiğini belirterek, ihracatın olumsuz etkilenmemesi için uyarıda bulundu.

Türkmenoğlu, "YTL'nin zaten değerli olduğu bu ortamda yapılması muhtemel bir faiz artışının döviz kuru üzerinde yapay bir baskı yapması ve ihracatın sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkilenmesi kaçınılmazdır" dedi.

EİB'nin açıklamasına göre, Mustafa Türkmenoğlu, doların değerinin geçen yılın mayıs ayında dış piyasalardaki gelişmelerin sonrasında yaşanan düzeltme ile birlikte 1.30'lardan 1.70'lere çıktığında Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yüzde 17.5'e yükselttiğini hatırlattı. Türkmenoğlu, "Bu gelişme sonrasında ülkemiz dünyada reel faizin en yüksek olduğu ülke haline gelmiştir. Dünya Bankası ve IMF yetkilileri bile reel faizin yüksekliğinden ve cari açığın verdiği tehlike sinyallerinden bahsederken Merkez Bankası faiz indiriminden bir an olsun bahsetmemiştir" diye konuştu.

TARIM İHRACATINDA UYARI ÇANLARI

Şubat ayı EİB ihracat rakamlarını değerlendiren Türkmenoğlu, döviz kurlarının dip yapması nedeniyle başta tarım sektörü olmak üzere ihracatta yerli kullanımı yüksek olan sektörlerin ihracatlarının durma noktasına geldiğini söyledi. EİB bünyesinde bulunan 12 ihracatçı birliğinden 3 tanesinin ihracat rakamlarının geçen yılın aynı dönemine göre gerilediğine işaret eden Türkmenoğlu, şunları kaydetti:

"Gerileme yaşayan birliklerimiz Ege Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz, Ege Tütün İhracatçıları Birliğimiz ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliğimiz. Üç birliğimizin ortak özelliği tarım ürünleri ihraç etmeleri ve hammaddelerinin tamamına yakınını yurtiçinden temin ediyor olmaları. Diğer tarım ürünleri ihraç eden birliklerimizde de tablo iç açıcı değil."

EİB üyelerince yapılan ihracatta şubat ayında sanayi ürünleri ihracatı yüzde 38'lik artış gösterirken, tarım ürünleri ihracatı yüzde 2 gibi küçük bir artış gösterirdi. Madencilik ihracatı, yüzde 23'lük artış gösterdi.

EİB Genel Sekreterliği tarafından kayda alınan ihracat değeri şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20'lik artışla 487 milyon 86 bin 977 dolara ulaştı. İhracat yılın ilk iki aylık döneminde yüzde 28'lik artışla 989 milyon 837 bin 642 dolar olurken, son bir yıldaki ihracat rakamı yüzde 21'lik yükselme ile 6 milyar 161 milyon 177 bin 378 dolar oldu.

ZEYTİNDE VAR YILINDA İHRACAT GERİLEDİ

Bu yıl var yılı olmasına rağmen ihracatta fiyat tutturamama sorunu nedeniyle ihracat yapamayan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, 31 milyon 51 bin 173 dolarlık ihracat yaptı. Zeytin ve zeytinyağı ihracatı geçen yıla göre yüzde 16 geriledi.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği, şubat ayında ihracatında yüzde 12'lik gerileme yaşadı. Ege Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ihracatında yüzde 29'luk düşüş görüldü.(ANKA)

%100 Doğal, Naturel Sızma Zeytinyağı Fiyatları

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Ege İhracatçı Birlikleri: Merkez Faiz Artırırsa, Dalga İhracatı Vurur - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 03:57:58. #1.15#
title