Ege İhracatçı Birlikleri İhracat Kayıtları Yüzde 11 Arttı

Ege İhracatçı Birlikleri'nin (Eib) Temmuz Ayında Toplam İhracatının Yüzde 11 Artışla 529 Milyon 401 Bin 879 Dolara Ulaştığı Belirtildi.

Ege İhracatçı Birlikleri İhracat Kayıtları Yüzde 11 Arttı

Ege İhracatçı Birlikleri'nin (EİB) Temmuz ayında toplam ihracatının yüzde 11 artışla 529 milyon 401 bin 879 dolara ulaştığı belirtildi.

Ege İhracatçı Birlikleri'ni oluşturan 12 ihracatçı birliğin 7 tanesi tarımsal ürün ihracatı yapıyor. Ege İhracatçı Birlikleri Temmuz ayında 181 milyon 97 bin 567 dolarlık tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirdi. 2006 yılının Temmuz ayında ise bu rakam 148 milyon 895 bin 856 dolardı. Tarım ürünleri ihracatında yüzde 22'lik artış yaşandı. 2007 yılı Ocak-Temmuz döneminde tarım ürünleri ihracatı ise sadece yüzde 7 artış gösterdi, 1 milyar 302 milyon 619 bin 616 dolarda kaldı.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'nin ihracatı Temmuz ayında yüzde 14 oranında gerileyerek 109 milyon 536 bin 701 dolar olarak gerçekleşti. Böylece aylardan sonra ilk kez demir, demir dışı metaller ihracatı Hazırgiyim Konfeksiyon ihracatının gerisinde kaldı. İhracatın lokomotiflerinden Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ise ihracatını yüzde 7 artışla 114 milyon 214 bin 158 dolara ulaştırdı. Ocak-Temmuz döneminde ihracat ise yüzde 7 artışla 687 milyon 201 bin 531

dolara ulaştı.

İhracatta istikrarlı bir artışı yıllardır sürdüren Ege Maden İhracatçıları Birliği Temmuz ayında gerçekleştirdiği 70 milyon 593 bin 866 dolarlık ihracatla yüzde 24'lük artış sağladı. Temmuz ayında Ege İhracatçı Birlikleri'ni oluşturan 12 ihracatçı birliğin 9 tanesi geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta artış başarısı gösterdi.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği ve Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2006 yılının Temmuz ayındaki performanslarının gerisinde kaldı, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ihracatı yerinde saydı. İhracatta en sert düşüş yüzde 26 ile Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nde oldu. Geçen Temmuz'da 20 milyon 584 bin 380 dolarlık ihracat yaparken, 2007 Temmuz'da 15 milyon 206 bin 545 dolarda kaldı.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği ihracatı ise yüzde 14'lük düşüş gösterdi ve 109 milyon 536 bin 701 dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliğimizin ihracatı ise 9,9 milyon seviyesini korudu. Ege Yaş Meyve, Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği 54 milyon 954 bin 968 dolarlık ihracatla ihracatını yüzde 43 artırma başarısı gösterdi. Yüzde 30 artış gösteren Ege Kuru Meyve ve Mamülleri İhracatçıları Birliği ise 37 milyon 70 bin 166 dolarlık ihracat

yaptı. Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği başarılı performansını Temmuz ayında da devam ettirdi ve yüzde 48'lik ihracat artışıyla 21 milyon 535 bin 871 dolarlık ihracat yaptı.

Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği de yüzde 36'lık ihracat artışı ile 17 milyon 472 bin 341 dolarlık ihracata ulaştı. Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Temmuz ayında yüzde 18 ihracat artışı ile 21 milyon 589 bin 578 dolarlık ihracat yaptı. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 38'lik artışla 17 milyon 626 bin 21 dolarlık ihracata ulaştı.

EİB Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde tarım ürünleri konusunda çalışan ihracatçı birlikleri ile hazır giyim, tekstil, deri ve maden ihracatçı birliklerinin toplam ihracatta paylarının yüzde 75 civarında olduğunu, bu sektörlerin yerli girdi kullanım oranlarının yüzde 80-90 seviyelerinde olduğunu, bu nedenle döviz kurlarından çok daha fazla etkilendiklerini anlattı.

EİB Başkanlar Kurulu Başkanı Türkmenoğlu, halen uygulanan sıcak para ve düşük döviz-yüksek faiz politikalarının bir sonucu olarak negatif yönlü bir seyir izleyen döviz kurlarının başta tarım ve madencilik olmak üzere yerli girdi kullanımı yüksek olan sektörlerimizi ihracattan caydırıcı bir etkisi olduğunu ifade etti. Başkan Türkmenoğlu, devamla, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde yer almayan taşıt araçları, elektrik-elektronik, makine gibi Türkiye Geneli ihracatta Temmuz ayında kaydedilen yüzde 28,2

oranındaki artışa önemli katkı yaparak ihracat artışını sürükleyen sektörlerin ithal hammadde ve ara mallara bağımlılıklarının yüksek olması nedeniyle bu sektörlerin kurun mevcut seviyesinden fazla etkilenmediklerini bildirdi.

Türkmenoğlu, bölge ihracatının ise ağırlıklı tarımsal ürün ve madencilik karakteristiği nedeniyle kurların negatif yönlü seyrinden çok ciddi bir şekilde etkilenmesi sonucunda EİB ihracat artışının Türkiye genelinin yüzde 17 puan gerisinde kaldığını belirterek, yeni dönemde hükümetten en büyük beklentilerinin mevcut ekonomi politikalarının gözden geçirilerek başta tarım-gıda ve madencilik olmak üzere tamamına yakını yerli girdilerden oluşan maddeleri ihraç eden ve ülkemize sağladıkları net döviz girdisi

yüksek olan sektörlerin ihracat artışlarının sürdürülebilirliğini temin edici tedbirler alınması olduğunu belirtti.

Türkmenoğlu, ayrıca, bu yıl yaşanan kuraklık ve susuzluk nedeniyle başta üzüm, zeytin ve incir gibi geleneksel tarımsal ihraç ürünlerimiz olmak üzere hemen tüm ürünlerin üretim miktar ve kalitesinde belirli oranlarda düşüş görüldüğünü ve beklendiğini, kuraklığın ve susuzluğun önümüzdeki dönemde de sürme olasılığına karşı gerekli önlemlerin acilen alınarak uygulamaya konulması gerektiğini ifade etti. Son dönemde bölgenin büyük kısmında zaman zaman görülmeye başlanan elektrik kesintilerinin de başta

demir-çelik olmak üzere tüm sanayi sektörlerimizin üretimlerini etkilediğini de belirten Türkmenoğlu, elektrik arzında sürekliliğin sağlanması için acil önlem alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

(YK-HO-E)

Kaynak: İHA