Ege'deki Deprem Sonrası Kandilli'den Açıklama: Büyüklüğü 6.6, Tsunaminin Boyutu 13 cm

Ege'deki Deprem Sonrası Kandilli'den Açıklama: Büyüklüğü 6.6, Tsunaminin Boyutu 13 cm

Kandilli, dün gece meydana gelen depremin büyüklüğünü bugün 6.6 olarak açıklarken, en büyüğü 4.8 olan 160 artçı olduğunu bildirdi. Tsunaminin maksimum 13 santim olarak ölçüldüğünü duyurdu.

Kandilli Rasathanesi, dün gece Ege'de saat 01.31'de meydana gelen ve vatandaşlara korku dolu anlar yaşatan depremle ilgili açıklama yaptı. Kandilli, depremin büyüklüğünü 6.6, 10 cm olarak açıkladığı tsunami büyüklüğünü de 13 cm olarak güncelledi. Açıklamada "Tsunami Bodrum liman içindeki istasyonda maksimum 13 cm olarak görüldü. 30-40 cm tsunami dalgası ölçüldü. Kıyıdan 100 metre içeriye kadar su geldi" denildi.

Kandilli'den yapılan açıklama şöyle:

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 6.6​

"Bu sabaha karşı Bodrum'un güneyinde, son verilere göre 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu deprem kıyıya 10 km uzaklığında olup, derinliği 5 km olduğundan dolayı, hemen güneybatımızdaki İstanköy adasındada iki kişinin can kaybına ve ciddi anlamda hasara yol açtı. Bizde şükür ki herhangi bir kaybımız yok.

160 ARTÇI OLDU, EN BÜYÜĞÜ 4.8

Bölge sismik olarak aktif bir bölge. Ekranda gördüğünüz şekilde Gökova körfezinin batısında aktif. 160 civarı artçı sarsıntı kaydettik, bunların en büyüğü 4,8 olarak tespit edildi. Bilimsel olarak 5,5 büyüklüğüne kadar artçı bekleyebiliriz. Bölgedeki vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun diyoruz ve her an teyakkuzda olmalarını öneriyoruz.

TSUNAMİ 13 CM OLARAK ÖLÇÜLDÜ

Tsunami konuları gündeme geliyor biliyorsunuz. Bu deprem sonrasında da bir tsunami meydana geldi ama bu tsunami sizin uzakdoğuda gördüğünüz anlamda bir tsunamiden bahsetmiyoruz. Normal bir fay bu fay. 30-40 santimetre bir düşey atım neticesinde bir tsunami meydana geldi. Bu tsunaminin bodrum limanında olan bir istasyonumuzda…

Maksimum 13 santim olarak kaydedildi tsunami. Şunu belirtmekte fayda var. Liman içindeki cihazın konumu gereği düşük kaydedildi. Fakat güney kıyılarında çok daha yüksek seviyelerde su baskınları gözlendi. 10 metreden 100 metreye kadar su içeriye sokuldu. Akıntılı şekilde karaya, içerlere kadar girdi. Düşey olarak da 30 santim gibi… Fakat önemli olan akıntısı.

Bu bölgede oluşabilecek, Girit de tarihi verileri incelediğimizde bu bölgede tsunamileri görme olasılığı yüksek oluyor."

KIRILAN BİR FAY SONUCU DEPREM OLDU

Gökova Körfezi'nde son 15-20 yıldır deprem etkinliğinde bir artış var. Dün akşam meydana gelen deprem Gökova Körfezi'ndeki sismik boşluğu doldurdu. Deprem kırılan bir fay neticesinde meydana geldi.

ÜLKEMİZ DEPREM BİLİNCİYLE YAŞAMALI

Ülkemiz bir deprem ülkesi vatandaşlarımız bunun bilinciyle davranmalı. Ülkemizin yüzde 85'i deprem bölgesi. Ülkemiz bu bilinçle yaşamalı. Deprem elbette olacaktır. Her sene Batı Anadolu'da 3-4 cm'lik bir hareket söz konusu. Depremin ne zaman olacağını bilemiyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde depremin zamanı konusunda bilgi verilemiyor.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ GİZLENMİYOR

İlk veriler geldikten sonra anlık bir çözüm yapıyoruz bu çözümde ilksel sonuçları veriyoruz daha sonra gelen bilgilerler depremin şiddetini revize ediyoruz. Bazı depremler gizleniyor mu diye bir şey yok. Dünyanın her yerinde bu böyledir. İlksel sonuçlar vardır, revizeler vardır. Depremin büyüklüğü 6,6'dır, merkez üssünde 7'lik bir şiddet oluştu.