Efsanenin Ankara Konserine Günler Kaldı - Haberler
Haberi Paylaş

Efsanenin Ankara Konserine Günler Kaldı

AA - Haberler | Yerel
Efsanenin Ankara Konserine Günler Kaldı

Elif Koçak - Ünlü İngiliz şarkıcı ve besteci Elton John, dünya turnesi kapsamında 6 Temmuz'da Ankara Spor Salonu'nda hayranlarıyla buluşacak.

Elif Koçak - Ünlü İngiliz şarkıcı ve besteci Elton John, dünya turnesi kapsamında 6 Temmuz'da Ankara Spor Salonu'nda hayranlarıyla buluşacak.

Müziğe katkıları ve AIDS başta olmak üzere birçok toplumsal konuda bilinç ve yardım projeleriyle gösterdiği çabalar için 1998 yılında İngiltere Kraliçesi Elizabeth'ten "Sir" unvanı alan sanatçı, İstanbul ve Ankara'daki konserlerine kendi piyanosuyla çıkacak. Konserdeki repertuvar Elton John'un hit parçalarından oluşacak.

Konserlerin Ankara etabıyla ilgilenen Vokaliz Organizasyon sorumlusu İlker Ersil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanatçının 10 yıl aradan sonra Türkiye'ye ilk kez geleceğini söyledi.

İstanbul ve İzmir hariç Anadolu'da bugüne kadar yapılmamış büyüklükte bir konser organize etmeye çalıştıklarını ifade eden Ersil, "Bu büyüklükte bir konseri Ankara'da yapmak uzun zamandır hayalimiz. Yurt dışında yürüttüğümüz zorlu çalışmalarla kısa süre önce Elton John'la anlaştık. Vokaliz Organizasyon olarak sanatçı ile 2007 Eylül'ünde Bakü'de bir stadyum konseri yapmıştık. Oradaki referansımız bu konserin onaylanmasında etkili oldu sanırım" dedi.

Elton John'un daha önce 1993 yılında İstanbul'a, 2001'de ise Efes Antik Tiyatro'ya geldiğini anımsatan Ersil, sanatçının Bakü'den ayrılırken Türkiye'ye tekrar gelmek istediğini belirttiğini kaydetti.

Konserin öğrenci ve ayakta biletlerinin tükendiğini anlatan Ersil, "Konser günü öğrenci ayakta biletleri satılacak. VIP'ler ise tükenmek üzere. Konsere ilgi yüksek" diye konuştu.

Ankara'nın dünyaca ünlü bir starı ağırlamaya hazırlandığını dile getiren Ersil, "İşin ticari yanıyla ilgileniyor olsaydık İstanbul'da iş yapardık. Şirket olarak sadece bu tür konserler yapalım para kazanalım derdinde değiliz. Başka işlerle de ilgileniyoruz. Ankara ile gönül bağımız var, başkente eski renklerini katmak ve hatırlatmak için büyük bir çaba harcıyoruz" dedi.

Ankara'da büyük organizasyonlarda üç kaygının ortaya çıktığını ifade eden Ersil, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birincisi sanatçı gelir mi? İkincisi bu etkinliğe sponsor bulunur mu? Üçüncüsü buna seyirci gelir mi? Özellikle sponsorluk ayağı hep tekler. Ne Ankaralı ne de İstanbul merkezli firmaların başkentte böyle bir şey yapmak için hevesleri yok. Ankara'da bir iki lokal firma var, sağ olsunlar bize ufak tefek destek veriyorlar.

Elton John gibi bütçesi milyon lira ile konuşulan sanatçılar için bu ufak tefek destekler yeterli olmuyor. Öğrenci bilet fiyatlarına baktığımızda dünyadaki en ucuz Elton John biletlerini satıyoruz. Meşhur Türk sanatçıların bilet fiyatlarıyla Elton John konseri satıyoruz Ankara'da. "

Ersil, çevre illerden de geri dönüşlerin oldukça güzel olduğunu belirterek, Ankaralılardan kaliteli organizasyonlara en azından bilet alarak destek vermelerini istedi.

-"KULİS İSTEKLERİ MAKUL"-

Ünlü sanatçının kulis isteklerine dair basında yer alan haberler in abartılı olduğunu anlatan Ersil, "Abartıldığı kadar kulis istekleri yok. Sanatçı yılın büyük bir bölümünü seyahat ederek geçiriyor, gittiği yerde evinin sıcaklığını ve ortamını arıyor. Bu durum bence gayet normal" diye konuştu.

Sanatçının kıyafet takımlarını yanında taşıdığını ve kendi piyanosuyla konser verdiğini kaydeden Ersil, bir başka özelliğinin de özel şoförüyle seyahat etmesi olduğunu söyledi.

Elton John'un gittiği ülkelerde kendisine tahsis edilen aracı özel şoförüne kullandırdığını belirten Ersil, "Hatta Azerbaycan'da Cumhurbaşkanlığı tarafından kendisi için tahsis edilen aracı da şoförü kullandı" dedi.

Ersil, Ankara konserinde 250 kişilik bir ekibin çalışacağını, bunun 45'inin sanatçının kendi ekibinden oluştuğunu sözlerine ekledi.

-ELTON JOHN-

Dünya turnesi kapsamında Türkiye'ye gelecek olan 'Sir' unvanlı sanatçı 5 Temmuz'da İstanbul'da ve 6 Temmuz'da Ankara'da konser verecek. Kendi piyanosuyla sahneye çıkacak olan sanatçı, hit parçalarından oluşan bir repertuvar hazırladı.

Londra'daki İngiltere Kraliyet Müzik Akademisi'nden mezun olan ve henüz 15 yaşında kurduğu Bluesology grubuyla müzik kariyerine başlayan Elton John, 1970'lerden günümüze 450 milyondan fazla satılan albüm ve 40 milyondan fazla satılan single ile dünya çapında önemli bir hayran kitlesine sahip.

Elton John, Disney yapımı "The Lion King" filmi için Tim Rice'le bestelediği şarkılardan oluşan albümle Amerika'da bir numaraya otururken, filme de en iyi film müziği dalında Oscar kazandırdı. Yine, 90'lı yıllarda AIDS ile mücadele için oluşturduğu fon ve bu fona kaynak yaratmak için Bonnie Rait, Paul Young, KD Lang ve George Michael ile birlikte yer aldığı "Duets" albümü dünyada milyonlar sattı ve kendisine En İyi Erkek Pop Şarkıcı ödülü ile birlikte aynı zamanda ilk Grammy Müzik ödülünü de getirdi.

Ancak, sanatçının kariyeri boyunca asla unutulmayacak ve onun dünyanın her köşesindeki müziksever tarafından tanımasını sağlayacak en önemli çalışmasının çok sevdiği ve yakın olduğu Galler Prensesi Diana'nın ölümünden sonra 1997 yılında ona ithafen bestelediği "Candle in the Wind" adlı single olduğu söylenebilir.

Dünya çapında 33 milyon satılan single, Elton John'un önemli ve kırılması zor bir rekora imza atmasını sağladı. 1998 yılında Kraliçe Elizabeth'ten Şövalyelik, yani "sir" unvanı alan sanatçı, Rolling Stone dergisi tarafından gelmiş geçmiş en iyi ilk 50 müzik sanatçısından biri olarak gösterildi.

- ANKARA

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500