Efsane Güreşçi Yaşar Doğu Kavak'ta Anıldı

Efsane Güreşçi Yaşar Doğu Kavak'ta Anıldı

Efsane Güreşçi Yaşar Doğu Kavak'ta Anıldı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Olimpiyat ve dünya şampiyonu milli güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 53. yılında memleketi Samsun'un Kavak ilçesinde anıldı Şampiyon güreşçinin heykelinin de bulunduğu Yaşar Doğu Parkı'nın açılışını Vali Aksoy yaptı.

Dünya ve olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 53. yılında memleketi Kavak ilçesinde anıldı.

Anma programı öncesinde, Kavak Belediyesince On Dokuz Mayıs Mahallesi'nde yaptırılan, efsane güreşçinin heykelinin de bulunduğu Yaşar Doğu Parkı'nın açılışı Vali Hüseyin Aksoy tarafından yapıldı.

Vali Aksoy, dünya ve olimpiyat şampiyonu Yaşar Doğu'nun yeni nesillere anlatılması gerektiğini ifade ederek, "Yaşar Doğu'nun ismini hafızalarda tutabilmek için bu anıtının yapılması büyük anlam taşımaktadır. Ben bu bakımdan Kavak Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Belediye Başkanı Şerif Ün, Türkiye'nin adını dünyaya duyurmuş Yaşar Doğu'nun, ilçeleri için son derece önemli bir kimlik olduğunu, Yaşar Doğu adını yaşatmak için her zaman çalıştıklarını ifade etti.

Vali Aksoy, daha sonra Yaşar Doğu Spor Salonu'nda devam eden anma töreninde Yaşar Doğu'nun ata sporuna verdiği önemi ve spor ahlakını anlattı.

Yaşar Doğu'nun güreşteki başarılarına işaret eden Vali Aksoy,  "Yaşar Doğu, güreşte bütün madalyaları almış ve Türkiye'ye kazandırmıştır. Türkiye, Balkan, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuştur. Yani bütün girdiği mücadelelerde şampiyon olmuştur. Yaşar Doğu bizim ve Türk sporunun gururudur" diye konuştu.

Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci ise güreşin Türklerin ata spor olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"En köklü ata sporlarımızdan güreş, olimpiyat şampiyonalarında en fazla başarı kazandığımız spor dallarındandır. Bu başarı ilçemizde yetişen ve ilk etapta karakucak güreşleriyle başlayan efsanevi güreşçimiz Yaşar Doğu ile zirveye ulaşmıştır."

Yaşar Doğu'nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu da babasının Türk sporuna yaptığı katkılara işaret ederek, Yaşar Doğu adına yapılan etkinliklerin kendilerini onurlandırdığını söyledi.

Konuşmaların ardından 25 ve 32 kiloda karşılaşma yapan güreşçilere madalyaları Vali Aksoy ile Prof. Dr. Gazanfer Doğu tarafından verildi.

Anma programına İl Emniyet Müdürü Vedat Yılmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Musafa Karakurt, ilçe belediye başkanları, Yaşar Doğu'nun yakınları, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve sporcular katıldı. - Samsun

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title