Edremit Zeytinli'de Tatilcileri Korkutan Yangın

Edremit Zeytinli'de Tatilcileri Korkutan Yangın

Edremit Zeytinli'de Çıkan Yangın Tatilcileri Korkuttu. Yangın Sonrası Çevreyi Duman Kaplarken, Alevler Sazlık Alana Yakın Olan Evlere Kadar Geldi. Yangın Söndürme Çalışmalarına Vatandaşlar Bizzat Katıldı. Yaklaşık İki Saat Süren Çalışmalar Sonucu Yangın Kontrol Altına Alındı.

Edremit Zeytinli'de Tatilcileri Korkutan Yangın

Edremit Zeytinli'de çıkan yangın tatilcileri korkuttu. Yangın sonrası çevreyi duman kaplarken, alevler sazlık alana yakın olan evlere kadar geldi. Yangın söndürme çalışmalarına vatandaşlar bizzat katıldı. Yaklaşık iki saat süren çalışmalar sonucu yangın kontrol altına alındı.

Edinilen bilgilere göre, yangın, Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Zeytinli Beldesi Altınkum Mahallesi Biyolojik Arıtma tesislerindeki sazlık alanda başladı. Sazlık alanda bulunan kuru otlar rüzgârın da etkisiyle bir anda tutuştu. Ortalığı saran duman çevredeki evleri ve sokakları sardı. Alevlerin büyüdüğünü gören çevre sakinleri hemen itfaiye haber verdi. Olay yerine Zeytinli, Havran, Edremit, Altınoluk, Kadıköy, Güre, Akçay itfaiyeleri ile Edremit Orman İşletme'ye ait arazözer ve iş makineleri geldi.

Rüzgarla birlikte büyüyen alevler tatilcilere korkulu anlar yaşatırken, sazlık alana yakın olan ev sahipleri kendi imkanları ile yangına müdahale etmeye çalıştı. Söndürme çalışmalarına katılan Zeytinli Belediye Başkanı Şadan Aytaç, itfaiyenin hortumunu alarak yangına müdahale etmeye çalıştı. Hareketli anların yaşandığı Altınkum'da ortalık dumandan geçilmezken, etkilenmemek için bazı vatandaşlar ağızlarına bez bağladı.

Yaklaşık iki saat süren çalışmalar sonucu yangın kontrol altına alınırken, çevre sakinleri yetkililere tepki gösterdi. Her sene aynı manzaranın yaşandığını belirten ev sahipleri, belediyeyi suçladı. Evsahipleri, "Burada bir emniyet şeridi olması lazım. Yol bitsin yapacağız dediler. Burada yol mu önemli emniyet şeridi mi ?"

Öte yandan, yangının çobanlar tarafından çıkarıldığını öne süren Belediye Başkanı Şadan Aytaç, durmadan çalıştıklarını ve yol yaptıklarını söyledi. Aytaç, "İki sene sonra yine büyüyecek. Seneye yangın olmaz. Biz bu alanı korumaya çalıştık. Bize iki türlü zarar veriyor. Bir tanesi yangın, diğeri ise sivrisineklerin yuvası. Ama bu yangından sonra sivrisineklerden kurtuldunuz" dedi.