Edremit'ten Dünyaya Zeytin Yaprağı Çayı ve Özü

İlaç Sanayinde Kullanılan Zeytin Yaprağı Özü ve Zeytin Yaprağı Çayı, Balıkesir'in Edremit İlçesindeki Kale Grubu Tarafından Dünyaya İhraç Edilecek.

Edremit'ten Dünyaya Zeytin Yaprağı Çayı ve Özü

İlaç sanayinde kullanılan zeytin yaprağı özü ve zeytin yaprağı çayı, Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Kale Grubu tarafından dünyaya ihraç edilecek.

Edremit'te hizmet veren Kale Naturel Bitkisel Ürün Gıda Kozmetik ve Tarım Ürünleri Dış Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi (Kale Grubu) Üretim Müdürü Yüksek Biyolog Gülden Esen, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan zeytin yaprağı çayını tanıtarak, şirketin yeni projelerini açıkladı. Faruk ve Ahmet Durukan'ın işletmeciliğini yaptığı şirketin 5 yıllık bir çalışma sonucunda zeytin yaprağı işleme tesisi haline geldiğini söyleyen Yüksek Biyolog Esen, "Yöremizde en yaygın yetişen ürün zeytin ağacıdır. Bu kadar bol bulunan bu ağacın yapraklarını katma değeri yüksek bir ürüne dönüştürecek bir tesis ne yazık ki Türkiye'de bulunmamaktadır. Yöremizde zeytin toplama ve budama sırasında çıkan yapraklar yakılarak yok edilmektedir. Bu miktar sadece Edremit için 250 bin tondur. Bu hem iş gücü hem de maliyet gerektirmektedir" dedi.

Amaçlarının yaprakları en az zeytin ve zeytinyağı kadar yüksek bir değere dönüştürmek olduğunu söyleyen Esen, "Zeytin yapraklarının çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bunlardan en belirgin olanları yüksek tansiyonu dengeleme, kan şekeri seviyesini dengeleme, HDL kolesterol seviyesini düşürme, bronşit, soğuk algınlığı, bağışıklık sistemini güçlendirme, yüksek antimikrobiyal etki, dizanteri, hepatit a, b, c, zatürree, cilt rahatsızlıkları, zona, romatizmal hastalıklar ve cilt üzerinde hücre yenileyici, canlandırıcı ve selüloit giderici olmasıdır. Normal çay gibi tüketilebilen bu çayın fazla tüketimi halinde hiçbir yan etkisinin de olmadığı testler sonucu onaylanmış ve günde 3-4 tane tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıklardan korunmak amacıyla kullanılmalıdır. Zeytin yaprağı çayını üreterek satışa başladığımızı öğrenen 25 civarında ülkeyle ihraç görüşmelerimiz sürüyor. Kısa zamanda bu çay hayatımızın bir parçası haline gelecektir. Dünya bu çay için büyük bir talep göstermektedir. İhracat için çok yoğun bir talep almaktayız" diye konuştu.

Zeytin yaprağı özü üretimine birkaç ay içerisinde başlayacaklarının altını çizen Esen, bu projede amaçlarının Türk ilaç sanayinin köklü temellerini atmak olduğunu söyledi. Esen, kara üzüm çekirdeği ekstraktı üzerinde de çalışmalarının olduğunu ifade ederek, bitki özü üretim tesisleri sayesinde yurt dışından ilaç ham maddesi alımlarının önemli derecece azalarak, ülkedeki ilaç fiyatlarının düşmesinin sağlanacağını söyledi. Esen, "Zeytin yaprakları tesislerimizde özel aşamalardan geçirilecek ve özü, yani ekstraktı alınacaktır. Tesisimizin yüzde 80'lik bir kısmını tamamlamış bulunuyoruz. Üretime geçmemize çok az bir zaman kaldı. Bu üretimi daha sonra tüm bitki özlerinin üretimi izleyecektir. Bizim amacımız Türk ilaç sanayinin köklü temellerini atmaktır. En kısa zamanda hem gıda hem de kozmetikte kullanılabilecek sağlık kaynağı bu ürünümüzü de sizlere sunacağız" ifadelerini aktardı.

Yakın zamanda üzüm çekirdeklerini ve posalarını da işleyerek ekstrakt üreteceklerine de değinen Yüksek Biyolog Esen, "Zeytin yaprağını işlerken zeytin ağaçlarına herhangi bir zararımız olmayacaktır. Bitkileri yüksek ısıda kurutmak verimi düşürür. Biz bitkilerimizi düşük ısıda kurutuyoruz. Bitkilerin ekstraktlarını çeşitli alanlarda hammadde olarak kullanılmak üzere de pazarlayacağız. Çünkü biz dökülen yaprakları işliyoruz. Biz gizli kapaklı iş yapmıyoruz. Yaptıklarımız ve yapacaklarımız ortadadır. Bu çalışmalarımızda ülkenin en önemli 10 üniversitesinden destek görüyoruz. Her adımımızda sürekli uzmanlardan faydalanıyoruz. Bitki özü üretimleri alanında çalışmalar yapan Türkiye'nin en iyi profesörleri bizlere sonsuz destek sağlıyor" şeklinde konuştu.

Dünya Gazetesi'nin 50 bin kişiyi bulan Türk ihracatçı ordusunu desteklemek amacıyla 5. kez düzenlediği 'İhracatın Yıldızları Yarışması'nda kreatif ürün dalında Kale Grubu'nun birinci seçildiğini belirten Esen, şirketçe gurur duyduklarını ifade etti. Kale Grubu Üretim Müdürü Yüksek Biyolog Gülden Esen Esen, "Türk ihracatçılarını desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmada kreatif ürün ödülünü aldık. Bu ödülü alarak Edremit'e, bölgemize ve Türkiye'ye yarar sağladığımız için gurur duymaktayız" dedi.

(SŞ-MŞ-RO-RO-E)

Kaynak: İHA