Edirne Ticaret Borsasına Yeni Mahsul Ayçiçeği ile Kabak Çekirdeği Geldi

Edirne Ticaret Borsasına Yeni Mahsul Ayçiçeği ile Kabak Çekirdeği Geldi

Edirne Ticaret Borsası'na Bu Yılın İlk Ayçiçeği ile Kabak Çekirdeği Ürünleri Geldi

Edirne Ticaret Borsasına Yeni Mahsul Ayçiçeği ile Kabak Çekirdeği Geldi

Edirne Ticaret Borsası'na bu yılın ilk ayçiçeği ile kabak çekirdeği ürünleri geldi. Yeni hasat mahsuller sembolik fiyattan alıcı buldu.

Edirne Ticaret Borsası'ndan yapılan açıklamaya göre, Tayakadın Köyünden Bekir Göçmen tarafından satışa arz edilmek üzere borsaya getirilen 1 ton yeni mahsul ayçiçeği, Yardımcı Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. adına Borsa Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yardımcı tarafından 1,60 lira sembolik fiyatla satın alındı.

Üretici Bekir Göçmen'i tebrik eden Yardımcı, 'Bilindiği üzere tarım ürünleri içerisinde ülkemizin en büyük ithalatı yağlı tohumlarda olmaktadır. Ayçiçeği de ithal edilen ürünler içerisinde en büyük paya sahip. Her yıl yağlı tohum ithalatı için yurt dışına milyarlarca dolar ödemekteyiz. Bu yıl verim ve kalitenin yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Bölgemizde üretilen ayçiçeği miktarının ülkemizin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılaması ve ithalat miktarını azaltması ümidiyle; yeni hasat sezonumuzun tüm üreticilerimize ve üyelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum' dedi.- KABAK ÇEKİRDEĞİ GELDİ-Muratçalı Köyünden Hasan Şükür, tarafından satışa arz edilmek üzere Borsaya getirilen 150 kilogram kabak çekirdeği ise Serhat Kuruyemiş İth. İhr. Tic. Ltd. Şti. adına, Borsa Meclis Üyesi Muammer Sert tarafından 5 lira sembolik fiyattan satın alındı.

Üretici Hasan Şükür'ü tebrik eden Sert, 'Önceki yıllarda Borsamıza satışa arz edilmek üzere daha çok kabak çekirdeği gelmekteydi. Ancak son birkaç yılda yok denecek kadar azaldı. Bu yıl ürünün fazla olduğu bilgilerini alıyoruz. Borsamıza ürün gelişinin artmasını ümit ediyoruz' dedi. (SAR-ABK) - EDİRNE