Edirne'nin Sorunları Tartışıldı

Edirne'nin Sorunları Tartışıldı

Edirne'nin Sorunları Tek Rumeli Televizyonunda Gündeme Getirildi.

Edirne'nin Sorunları Tartışıldı

Edirne'nin sorunları Tek Rumeli televizyonunda gündeme getirildi.

TEK Rumeli Bölge Sorumlusu ve Program Yapımcısı Gökhan Tuzladan'ın modaratörlüğünde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'ndan canlı yayınlanan, "Edirne tartışıyor" programında, siyasiler, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri Edirne'nin ekonomik ve sosyal sorunlarını konuştu.

AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, canlı yayında yaptığı konuşmada, Edirne tarımda, eğitimde, sağlıkta yapılan yatırımlar arasında ilk 5 kentten biri olduğunu söyledi. Budak, "Edirne, ulaşımda 81 il arasında birinci sırada yer alıyor. Duble yolların 17 kilometrelik bölümü de tamamlandığında Edirne'den Çanakkale'ye duble yoldan gidilebilecek. İktidarımızda sulama yatırımlarına da büyük önem verdik" dedi.

Budak, Edirne'de yaşayanların yüzde 85'i sosyal güvence sahibi, geri kalanı yeşil kartlı olduğunu, sulanabilir arazilerin 2002'de yüzde 20 olan oranını, yüzde 65'e çıkarttıklarını bildirdi.

CHP Milletvekili Rasim Çakır da, kendilerine verilen muhalefet görevi gereği verilen sözleri unutmadıklarını ve yapılmayanları gündeme getirdiklerini ifade ederek, "Sınır ticareti ile Suakacağı Barajı ve Havaalanı konularında mesafe alınamadı. Her ilde neredeyse bir hava alanı bulunurken Edirne'de olmaması kabul edilir değil. Selimiye dünya mirasına alındı diyoruz. Buraya gelecek kişiler uçağı tercih edecektir" dedi.

Çakır, sınır ticaret merkezi projesinden tüm sınır kentlerinin yararlanmasına rağmen bir tek Edirne'nin yararlanamamasını da eleştirdi.

MHP Milletvekili Cemalettin Uslu da, Edirne'nin çözülmesi gereken sorunları olduğunu vurguladı. İki AB üyesine sınır Edirne'nin sınır ticaretinden gerekli payı alması gerekliliğini ifade eden Uslu, parlamentoda bu noktada pek çok girişimde bulunduğunu belirtti.

Edirne'nin tarihi geçmişi ile Balkanlardan ayrı tutulamayacağını ifade eden Uslu, birlik beraberlik mesajı verdi.

-REKLAM YETERSİZLİĞİ VAR

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, tanıtım ve reklam yetersizliği olduğunu bildiklerini belirti. Sedefçi, "Dünyanın paralı turistleri daha çok kültürel değerlere önem veriyorlar. Reklamla turist sayımızı artıracağımızı düşünüyorum. Turizm konusuna büyük önem veriyoruz. Bu konuda başarılı olduk. Edirne'ye gelen turist sayısı arttı" dedi.

TOKİ ile yaptığı çalışmalar sonucunda Roman vatandaşlara yönelik kentsel dönüşüm kapsamında konut yapımının başlayacağını ifade eden Sedefçi, et entekre tesisleri için borsaya yer verilmesi konusunda tepki almasına rağmen iyi bir iş yaptıklarını ve bu yerin 30 yıl sonra belediyenin malı olacağını, bu süre içinde de Edirnelilerin hijyenik ortamda kesimi yapılan etleri tüketeceğini bildirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, birlik beraberliğin öneminin büyük olduğunu söyledi. Yardımcı, birlik beraberlik konusunda herkesin söz vermesi gerektiğini ve bunun uygulamaya geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Güler ise bir an önce Organize Sanayi Bölgesinin faaliyetinde hız kazanması gerektiğini savunarak, "OSB'nin bulunduğu Süloğlu ve Lalapaşa ilçeleri Edirne'nin en fakir ilçelerinden, bu bölge hız kazanırsa bu ilçelerimiz rahatlar. Satılan 28 parselden 4'ü faaliyet gösterir durumda. Burası bir an önce cazibe merkezi haline getirilmeli. AVM'ler için geç kaldık. Her yerde açıldı" diye konuştu.

Edirne Sanayiçi ve İş Adamları Derneği Başkanı İsmet Açıkgöz de, Edirne'de sanayici ve iş adamlarının sorunlarını ve yapılan çalışmaları aktardı.

Edirne Esnaf Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, vize problemlerinin son dönemde arttığını bu durumun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz ise, Edirne'de tarımdaki istihdamın artması için suya ihtiyaç olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Baraj diye bağırdık, merkez ilçe olarak buna sahip olamadık. Suyu bulursak verim ve istihdamı yaratırız. 4 milyon dönüm araziye sahibiz, kayıt dışıları saymazsak. Çiftçiliği layıkıyla yapan bir kentiz, ama olmazsa olmaz bize su lazım. Edirne'de istihdamı geliştirmek istiyorsak tarımı geliştirmemiz lazım. Tarımın gelişmesi için de olmazsa olmaz sudur."

Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Gökhan Balta, Edirne'de turizmin bireysel hareketler çıkarılarak, turizm mastır planının bir an önce yapılması gerektiğini kaydetti.

Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı da, birlik ve beraberliğin mutlaka gerekliliğinden söz ederek, son nüfus sayımında Türkiye'nin nüfusunun artmasına rağmen Edirne'nin nüfusunun azalmasının nedenlerinin araştırılması gerektiğini ifade etti.

- EDİRNE