Edirne?nin Sivrisinek Sorununu Alman Vakfı Çözecek

Edirne?nin Sivrisinek Sorununu Alman Vakfı Çözecek

Edirne'nin sivrisinek sorununu Alman vakfı çözecek EDİRNE Belediye Başkanlığı kentte yaz aylarında artan sivrisineklerle mücadele etmek için Almanya'da 130 belediyenin ortaklaşa kurduğu Sivrisinekler ile Mücadele Vakfı (KABS) ile ortak proje hazırladı.

Edirne?nin Sivrisinek Sorununu Alman Vakfı Çözecek

Edirne'nin sivrisinek sorununu Alman vakfı çözecek

EDİRNE Belediye Başkanlığı kentte yaz aylarında artan sivrisineklerle mücadele etmek için Almanya'da 130 belediyenin ortaklaşa kurduğu Sivrisinekler ile Mücadele Vakfı (KABS) ile ortak proje hazırladı. Avrupa Birliği fonundan yararlanılarak uygulanacak projede, doğaya ve canlılara zarar vermeyen ilaçlar kullanılarak Edirne, Yunanistan ve Bulgaristan'da bulunan yerleşim yerlerinde sivrisinek popülasyonları azaltılacak. Edirne Belediye Başkanlığı yaz aylarında artan sivrisineklerle mücadele için Almanya'da 130 belediyenin ortaklaşa kurduğu Sivrisinekler ile Mücadele Vakfı (KABS) ile anlaştı. Ortak hazırlanacak projenin tanıtım toplantısı Edirne Ticaret Odası konferans salonunda yapıldı. Toplantıya Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye başkanı CHP'li Recep Gürkan, Yunanistan ve Bulgaristan'dan bazı belediye başkanları, vali yardımcıları ile vakfın Alman Koordinatörü Dr. Norbert Becker katıldı.

AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sivrisinek ile mücadelelerinin hiçbir kimyasal madde kullanılmadan tamamen doğal biyolojik bir mücadele olacağını söyledi. Edirne'nin üç nehrin buluştuğu ve Türkiye çeltik üretiminin yüzde 40'ını karşılayan bir kent olduğunu anlatan Gürkan, 'Bu durum sivrisinek popülasyonunu artırıyor. Sivrisinek bakımından Türkiye'nin en bereketli kentiyiz diyebiliriz. Yaz mevsiminde akşam 8-9 arası neredeyse dışarıda oturmak mümkün değil. Bu Yunanistan'da da böyle Bulgaristan'da da böyle. Mücadele ediyoruz ancak yetmiyor. Bu yüzden sivrisinekle biyolojik mücadele eden 130 belediyenin kurduğu Almanya'daki Sivrisinekle Mücadele Vakfı ile işbirliğine karar verdik. Sivrisinekle mücadelemizi Avrupa Birliği projesi kapsamında Yunanistan ve Bulgaristan ile ortak yürüteceğizö dedi.

VALİ TERCÜMANI AZARLADI

Almanya'daki vakfın Koordinatörü Dr. Nobert Becker projeyle ilgili bilgiler vererek, yapılacak çalışmaları anlattı. İngilizce konuşan Becker'in sözlerinin yanlış tercüme edildiğini ifade eden Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, müdahale ederek, 'Sen söylenenleri nasıl çeviriyorsun' Yaptığın çeviri çok eksik. Böyle çeviri olmazö dedi. Bu sözlerin üzerine tercüman değiştirilerek sunuma devam edildi.

'SİVRİSİNEKLER TEKERLEK ARALARINDA GELİYORö

Sivrisineklerin suyu ve bataklığı çok sevdiğine anlatan Dr. Nobert Becker, 'Dünyada her 30 dakikada bir insanın sivrisinek ısırmasından dolayı hayatını kaybettiğini söyledi. Sivrisinek bizim ortak düşmanımızdır. Dünyanın en tehlikeli organizmaları sivrisinektir. Sivrisinek mücadelesinde kimyasal yöntemler kullanmıyoruz. Dünyada 3 bin 528 çeşit sivrisinek var. Mücadele edeceğimiz alanda önceliğimiz bölgede hangi türün bulunduğunu belirlemek. Daha sonra biyolojik ilaçla mücadeleyi başlıyoruz. Elbette ki mücadelenin başladığı gün bu iş bitmiyor. Adım, adım gidiyoruz ve duruma göre uzun da sürebiliyor. Orta Asya'dan ve Amerika, Japonya ülkelerinden tekerlek lastikleri arasından çok tehlikeli sivrisinek türleri Avrupa ülkelerine geliyor. Sivrisinekler tekerlek aralarına larva bırakmayı çok seviyorlar. Erkek sivrisineklerde sorun yok, en çok dişi olanlar tehlikeliö diye konuştu.