Edirne'den Kısa Kısa

Edirne'den Kısa Kısa

Erkin, "Sekiz Yıldan Beri Terk Edilmiş Allah'a Emanet Bir Şekilde Ortada Bırakılan Eski Sulama Şebekeleri İşlemez Hale Gelmiştir" Dedi.

Edirne'den Kısa Kısa

CHP Edirne Milletvekili Aday Adayı Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin, "Sekiz yıldan beri terk edilmiş Allah'a emanet bir şekilde ortada bırakılan eski sulama şebekeleri işlemez hale gelmiştir" dedi.

Erkin, yaptığı yazılı açıklamada, 8 yıldan beri Edirne'de Karlıköy göleti dışında yeni bir sulama yatırımı yapılmadığını belirtti.

Edirnede devam eden DSİ sulama projelerinin büyük çoğunluğunun Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarından önce projelendirildiğini ve başlatıldığını ifade eden Erkin, şöyle devam etti:

"Bu yatırımların hiç birinde emeği olmayan ve projelerin içeriğini ve ihtiyaçlarını bilemeyen iktidar temsilcileri sürekli sulama projelerine sahip çıkarak her şeyin bu dönemde yapıldığını geçmişte bir şey yapılmadığını söylemektedir. Bunların doğru olmadığını kendisi de çiftçilerde bilmektedir. Sekiz yıldan beri terk edilmiş Allah'a emanet bir şekilde ortada bırakılan eski sulama şebekeleri işlemez hale gelmiştir. Çiftçilere devredilmiş olsa bile mülkiyeti DSİ de olan sulama tesislerinin denetim ve mühendislik kontrollerinin DSİ tarafından yapılması ve fayda sağlayacak şekilde işletilmesinin sağlanması için her türlü teknik yardımın ve yol göstericiliğin uygulanması yapılan protokolle tanımlanmıştır. Hal böyle iken Süleoğlu Sulama Şebekesi yüzde 10 verimle, Kadıköy sulaması yüzde 15 verimle ancak işletilebilmektedir. Bu projelerin acilen borulu sisteme dönüştürülüp yağmurlama sistemle sulama sahalarının büyütülmesi DSİ tarafından sağlanmalıdır. Ancak iktidar bu konuda DSİ ye bu imkanı tanımamıştır."

-MİLLETVEKİLİNDEN SPOR KULÜBÜNE ZİYARET

AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, Esentepe Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Hasan Şimşek'i ziyaret etti.

Şimşek'ten çalışmalar hakkında bilgi alan Budak, "Görmüş olduğum manzaradan çok etkilendim. Kendi imkanlarınız ile geldiğiniz nokta hakikaten takdir edilecek durumda. Bizlerde size her konuda destek olacağımızı bilmenizi isteriz" dedi.

Hasan Şimşek ise milletvekili Necdet Budak'ı dernek binasında ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

Şimşek, "Kendileri Valilik ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile ilgili ihtiyaç duyduğumuz konularda destek olacağını bizlere iletmiştir. Göstermiş olduğu yakın ilgiden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bu destek bize yapacağımız çalışmalarda büyük ilham verecektir" diye konuştu.

-KEŞAN BELEDİYE BAŞKANI ÖZCAN:

-"SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜM VATANDAŞLARIMIZIN

SAĞLIĞI KONUSUNDA EN ÖNEMLİ GÖREVİ ÜSTLENMEKTEDİRLER"

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, "Çünkü sağlık çalışanları tüm vatandaşlarımızın sağlığı konusunda en önemli görevi üstlenmektedirler" dedi.

Özcan, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, tüm doktorların ve sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutladı.

Özcan, sağlık çalışanlarının bir ülke için önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Çünkü sağlık çalışanları tüm vatandaşlarımızın sağlığı konusunda en önemli görevi üstlenmektedirler. Tıp Bayramı, ilk kez, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul'un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandı.

İlk tıp bayramı 14 Mart 1919'da, işgal altındaki İstanbul'da, tıp öğrencileri tarafından kutlanmış. Tepkilerini bu şekilde dile getirmeye çalışan öğrencilerin bu törenine Dr. Fevzi Paşa, Dr. Besim Ömer Paşa, Dr. Akil Muhtar

(Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katılmış.

1933'de 'Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane' İstanbul Üniversitesi'ne dahil olmuş. Peşinden de 1945'te Ankara Tıp Fakültesi, 1954'de Ege Tıp Fakültesi kurulmuş. Derken bugünlere gelinmiştir. Sağlık çalışanlarımızın en iyi şartlar altında çalışmalarına devam etmesi umuduyla tüm doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, hepsine selam ve saygılarımı sunuyorum."

- EDİRNE