Edirne'de Nehirlerin Debisi Artıyor

Edirne'de Nehirlerin Debisi Artıyor

Edirne'de, Bulgaristan'ın Baraj Kapaklarını Açması ve Yağışlar Nedeniyle Nehirlerin Debileri Artmaya Devam Ediyor.

Edirne'de Nehirlerin Debisi Artıyor

Edirne'de, Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması ve yağışlar nedeniyle nehirlerin debileri artmaya devam ediyor.

Edirne Valisi Nusret Miroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin debilerinin artmasıyla taşkınların daha geniş bir alana yayıldığını söyledi.

Meriç ve Tunca Nehri'nin taşmasıyla sularının Karaağaç Mahallesi yakınlardaki Lozan Caddesi'nde bulunan iş yerleri ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait çay bahçelerini etkililiğini bildiren Miroğlu,''Nehirlerin debisi biraz daha artacak. Bu artışla daha fazla alan su tehdidine maruz kalacak'' dedi.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi de Meriç, Tunca ve Arda Nehirlerinin debilerinde ciddi bir artış olduğunu ve bölgede yağışların da devam ettiğini söyledi.

Kirişhane istasyonunda yapılan ölçümde Meriç Nehri'nin debisinin 2 bin metre küp/saniyeyi bulursa ''tehlike çanlarının çalacağını'' belirten Sedefçi, ''İnşallah debilerde artış olmaz. Meriç Nehri'nin debisi 2005'te 1711 metre küp/saniye olduğunda sıkıntı yaşamıştık. İki bini bulursa büyük sıkıntı yaşayabiliriz'' dedi.

DSİ 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri de Kirişhane istasyonunda yaptıkları ölçümde Meriç Nehri'nin debisinin 1487 metre küp/saniye, Svilengrad'da 1141 metre küp/saniye ve Tunca Nehri'nde ise 147 metre küp/saniye olarak belirlendiğini söyledi.

Nehir kenarındaki seddelerde kontrolleri sürdürdüklerini ve aşınmış olanların onarıldığını ve yükseltilmesi gereken seddelerin yükseltildiğini bildiren DSİ yetkilileri, ''Nehirdeki debinin 1700 metre küp/saniyeyi bulması halinde yaz seddelerinden su aşabilir. O zaman su boş tarım arazilerine akar'' dedi.