Edelman ve Fried Dışişleri Bakanlığında

Edelman ve Fried Dışişleri Bakanlığında

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman ile Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Günübirlik Ziyaretleri Çerçevesinde Dışişleri Bakanlığı'nda Temaslarda Bulundu.

Edelman ve Fried Dışişleri Bakanlığında

ABD Savunma Bakan yardımcısı Eric Edelman ile Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan yardımcısı Dan Fried, günübirlik ziyaretleri çerçevesinde Dışişleri Bakanlığı'nda temaslarda bulundu.

Edelman, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan vve diğer yetkililerle görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilmesinden duyduğu üzüntüyü ve tasarının genel kurulda geçmemesine yönelik kararlılıklarını Türk yetkililere iletmek için Ankara'ya geldiklerini belirtti.

Görüşmelerin yapıcı geçtiğini söyleyen Edelman, Türk tarafının da tasarının kabulünden duydukları hayal kırıklığını dile getirdiğini kaydetti.

Edelman, görüşmelerin devamının faydalı olabileceğini belirterek, bayram sonrası yeni bir görüşmenin daha olabileceğini ifade etti.

Fried de, görüşmelerde Türkiye ile ABD'nin aslında ne kadar ortak çıkarları olduğunu bir kez daha görme fırsatı bulduklarını belirtti, ancak söz konusu tasarının ikili ilişkileri geliştirmeye yönelik çabalara zararı olabileceğini kaydetti.

Edelman, söz konusu tasarının genel kurulda kabul edilmesi durumunda Türkiye'nin tepkilerine yönelik görüşlerinin sorulması üzerine, Türkiye'nin bir şeklide tepkisini göstereceğinin anlaşıldığını, gelişmeye yönelik Türk kamuoyu ve hükümetin tavrını gördüklerini söyledi.

Türkiye ile ABD'nin, birlikte çalışma yeterliliğini artırması gerektiğini belirten Edelman, özellikle Bush yönetiminin söz konusu tasarının genel kuruldan geçmemesi yönünde kararlı olmasının önemine işaret etti.

Edelman bir soru üzerine, Türkiye'nin verebileceği tepkilere ilişkin önceden bir şeyler söylemelerinin söz konusu olmadığını belirterek, her iki ülkenin uzun vadeli ilişkilerdeki kalıcı çıkarlara odaklanması gerektiğini yineledi.

Irak'ın kuzeyine sınır ötesi operasyonla ilgili soru üzerine Edelman, görüşmede Türk yetkililerin Şırnak'taki olayları ve terörle ilgili endişelerini anlattıklarını, ABD'nin de bu endişeyi paylaştığını söyledi.

Görüşmelerde Türk tarafınca dile getirilen kaygıları ilgili yetkililere aktaracaklarını söyleyen Edelman, özellikle Türk tarafının artık sabrının taşmak üzere olduğunu Iraklı yetkilileri ileteceklerini sözlerine ekledi.