Edebiyatçılardan Nesin Vakfı'na Destek

Edebiyatçılardan Nesin Vakfı'na Destek

Aralarında İnci Aral, Ataol Behramoğlu ve Buket Uzuner Gibi Şair ve Yazarların Bulunduğu Edebiyatçılar Derneği Üyeleri, Bir Bildiri Yayınlayarak Nesin Vakfı'na İlişkin Basına Yansıyan İddialara Karşı, Vakfa Sahip Çıktı.

Edebiyatçılardan Nesin Vakfı'na Destek

-Aralarında İnci Aral, Ataol Behramoğlu ve Buket Uzuner gibi şair ve yazarların bulunduğu Edebiyatçılar Derneği üyeleri, bir bildiri yayınlayarak Nesin Vakfı'na ilişkin basına yansıyan iddialara karşı, vakfa sahip çıktı.

-Bildiride, "Nesin Vakfı'nda olup bittiği öne sürülen olaylar, her türlü hukuksal ölçünün dışına çıkılarak ve çarpıtılarak, bu çevrelerce, kendilerine yakın bir kısım basında gündeme getiriliyor ve bu yolla kurum karalanmaya çalışılıyor" denildi.

İSTANBUL(ANKA) – Aralarında İnci Aral, Ataol Behramoğlu ve Buket Uzuner gibi şair ve yazarların bulunduğu Edebiyatçılar Derneği üyeleri, bir bildiri yayınlayarak Nesin Vakfı'na ilişkin basına yansıyan iddialara karşı, vakfa sahip çıktı.

Bildiride, "Nesin Vakfı'nda olup bittiği öne sürülen olaylar, her türlü hukuksal ölçünün dışına çıkılarak ve çarpıtılarak, bu çevrelerce, kendilerine yakın bir kısım basında gündeme getiriliyor ve bu yolla kurum karalanmaya çalışılıyor. Özenle korunmaları, sakınılmaları gereken çocuklarımızın yıpratma kampanyalarına alet edilmeleri, insanlık ve ülkemiz açısından son derece kaygı vericidir" denildi.

Nesin Vakfı'nın, eğitim olanaklarından yoksun çocukların toplumsal açıdan yararlı bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla, Aziz Nesin tarafından kurulduğunun hatırlatıldığı bildiride, çağdaş bir Türkiye yaratmaya yönelik başarılı girişimlerin önünü her fırsatta kesmeye çalışan "gerici/faşist çevrelerin" son aylarda Nesin Vakfı'na saldırdığına dikkat çekildi. Vakfın asılsız iddialarla yıpratılmaya çalışıldığı savunulan bildiride, şu görüşlere yer verildi:

"Nesin Vakfı'nın başında bir bilim adamı, Ali Nesin, babasının, Aziz Nesin'in en büyük kalıtını korumaya kararlı, savaşımını bu doğrultuda sürdürüyor. Bireyler olarak, toplum olarak bir borcumuz var. Tıpkı Aziz Nesin'in halkına olan borcu gibi: Nesin Vakfı'nı yaşatmak ve örneklerini çoğaltmakÂ… Nesin Vakfı'yla dayanışma içinde olmak!..

Bu düşüncelerimizi ve endişelerimizi kamuoyuyla paylaşırken, Nesin Vakfı dostları olarak diyoruz ki: Nesin Vakfı yalnız değildir!"

Bildiriye imza atan şair ve yazarlar ise şöyle:

Gökhan Cengizhan, Mehmet H. Doğan, İnci Aral, Muhsine Helimoğlu Yavuz, Cevat Çapan, Semih Gümüş, Nihat Ziyalan, Tarık Günersel, Ataol Behramoğlu, Bülent Tekin, Vedat Çetin, Gülsüm Cengiz, Nihat Ateş, Buket Uzuner, Üstün Akmen, Eray Canberk, Osman Şahin, Özkan Mert, Cengiz Bektaş, Aydın Çubukçu, Murat Altunöz, Feyza Hepçilingirler, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Halide Yıldırım, Alper Akçam, M. Sadık Aslankara, Ferda İzbudak Akıncı, Münevver Oğan, Özcan Karabulut, Yılmaz Onay, Yaşar Seyman, İbrahim Eroğlu, Nursel Saygınar, Sultan Su Esen, Aytül Akal, Mavisel Yener, Fulya Bayraktar, Ayşe Çekiç Yamaç, Tahsin Şimşek, Ahmet Zeki Muslu, Bereket Kar, Ahmet Uysal, Aslı Solakoğlu, Hakan Sürsal, Nizamettin Uğur, Ekrem Güneş, Zafer Doruk, Haydar Eroğlu, Halil İbrahim Özcan, Ahmet İnam, Orhan Tüleylioğlu, A. Kadir Bilgin, İbrahim Baştuğ, A. Uğur Olgar, Özel Arabul, Kevser Ruhi, Faruk Bal, Fatih Atila, Turhan Feyizoğlu, Osman Namdar, Ahmet Günbaş, Zehra Ünüvar, Cem Erdeveciler, Bülent Güldal, Cihan Oğuz, Ali F. Bilir, Nemika Tuğcu, Neşe Ersoy, Hasan Erkek, Murat Tuncel, Yahya Türkeli, Şenol Yazıcı, Aysu Erden, Cansu Fırıncı, Nazmi Bayrı, A. Kadir Paksoy, Şebnem Sema Tuncel, Tarhan Gürhan, İnci Gürbüzatik, Alev Kutluözen, Metin Fındıkçı, Perihan Karayel, Muharrem Erbey, Alime Mitap, Filiz Sisli, Nebahat Ercan, Nahit Kayabaşı, Necmi Selamet, Aydın Şimşek, Erdal Atıcı, Mine Ergen, Yuşa Arış, Mehmet Hameş, Selim Esen, Cennet Bilek, Raşel Rakella Asal, Ali Riza Kars, Zeynep Ece Arabul, Sabahattin Şerif, Aydanur Saraç, Özgen Seçkin, Mustafa Canbolat, Tacim Çiçek, Esengül Kutkan, Handan Gökçek, Kadir Aydemir, Canan Tan, Nail Uyar, Ferit Sürmeli, Kadir Yüksel, Özgen Ergin, Kemal İnal, Adnan Gerger, Adnan Gül, Yaser Bereketoğlu, Sinan Onuş, Yıldız Ersoy Canpolat, Servet Üstün Akbaba, Altay Ömer Erdoğan, Tek Gül, Günay Güner, Ayça Bilgin, Remzi Özmen, Necati Mert, Yaşar Bodur, Olgun Şensoy, Yaşam Kaya, Leyla Ruhan Okyay, Yusuf Alper, Gülay Talaslı, Gönül Çatalcalı, Adil Okay, Müyesser Güner, Güngör Şenkal, Muharrem Arslan, Ertuğrul Özüaydın, Abdullah Ataşçi, Naci Aslan, Güney Gönenç, Mesut Odabaşı, Vedat Yazıcı, Ahmet Yıldız, Alper Sezener, Süreyya Karacabey, Attila Aşut, Bilal Kayabay, Tuncer Uçarol, Mustafa Albayrak, A. Kerim Dönmez, Özden Yılmaz Bilgin, Celal Hafifbilek, Hülya Soyşekerci, Selma Ağabeyoğlu, Gülseren Engin, Musa Dinç, Öner Yağcı, Soner Demirbaş, Ayşegül Tercan, Muhsin Boz, Kemal Gündüzalp, Jale Sancak, Pınar Çalışkan, Dursun Yağmur, Mehmet Güler, Nalan Tuntaş, Fahrettin Demir, Onur Caymaz, Halil Genç, Hamdullah Köseoğlu, Koray Avcı Çakman, Eray Karınca, Coşkun Karabulut, Nuri Taner, Zeynep uzunbay, M. Nejat Gacar, Zehra Çam, Cihan Demirci, Filiz Oskay, İbrahim İspir, Gülseren Alçı, Recai Şeyhoğlu, Ali Karagöz, S. Aylin Antmen, Gönül Duranoğlu, Zubeyde Seven Turan, Suna Dündar ve Gökhan Cengizhan. (ANKA)

Kaynak: ANKA