'Edebiyat ve Bursa' Ödülleri Sahiplerini Buldu

'Edebiyat ve Bursa' Ödülleri Sahiplerini Buldu

Osmangazi Belediyesi ve Osmangazi Yerel Gündem 21 Tarafından Edebiyatçı Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Adını Yaşatmak ve Bursa Üzerine Oluşturulmuş Edebiyat Eserlerine Yenilerini Eklemek Amacıyla Düzenlenen 'Edebiyat ve Bursa' Konulu Araştırma-inceleme Yarışmasında Dereceye Girenlere Ödülleri Düzenlenen Törenle Verildi.

'Edebiyat ve Bursa' Ödülleri Sahiplerini Buldu

Osmangazi Belediyesi ve Osmangazi Yerel Gündem 21 tarafından edebiyatçı Ahmet Hamdi Tanpınar'ın adını yaşatmak ve Bursa üzerine oluşturulmuş edebiyat eserlerine yenilerini eklemek amacıyla düzenlenen 'Edebiyat ve Bursa' konulu araştırma-inceleme yarışmasında dereceye girenlere ödülleri düzenlenen törenle verildi.

Ödül töreni restorasyonu kısa süre önce tamamlanan tarihi Gökdere Medresesi'nde yapıldı. Yarışmaya 13'ü Bursa'dan, 25'i de Konya, Kars, Amasya, İstanbul, Bolu, İzmir, Kayseri, Tekirdağ, Niğde, Tokat, Adana, Diyarbakır, Ordu, Sakarya ve Antalya'dan toplam 38 eser katıldı. Şair Hilmi Yavuz, Yazar Mustafa Armağan, Gazeteci-Yazar Beşir Ayvazoğlu, Yazar Nevzat Çalıkuşu ve Akademisyen Sadettin Eğri'den oluşan seçiçi kurul, yarışmaya İzmir'den katılan Ali Osman Dönmez'i 'Tanpınar'ın Şiir Estetiği ve Bursa Algısı Işığında Bursa'da Zaman Şiirini Okuma Denemesi' adlı eseriyle birinciliğe, Adana'dan katılan Ersun Çıplak'ı 'Ahmet Hamdi Tanpınar ve Bursa'da Zaman' adlı eseriyle ikinciliğe, İstanbul'dan katılan Yeşim Dinçer'i de 'Gelenekten Beslenen Yenilikçi: Ahmet Vefik Paşa' adlı eseriyle üçüncülüğe layık gördü. Yarışmanın mansiyon ödülleriniyse 'Bursa'da Zaman'ın Söz Dizimi Açısından İncelenmesi ve Dil Bilgisi' adlı eseriyle Bolu'dan Fatma Aksoy ve 'Ahmet Hamdi Tanpınar'da Devam Ederek Değişmek' adlı eseriyle Niğde'den Kibar Ayaydın aldı. Seçici kurul, yarışmaya Kayseri'den katılan Dilek Çetindaş'ı da 'Tarihi Karakterleri, Aitlikleri ile Gönülden Gönüle ve Bursa' adlı eseriyle özendirme ödülüne layık buldu.

Yarışmada dereceye girenlerden birinciye 3 bin 500 YTL, ikinciye 2 bin 750 YTL, üçüncüye de 2 bin YTL verildi. Mansiyon ile özendirme ödüllerini alanlarsa biner YTL'nin sahibi oldu. Birinciye ödülünü Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, ikinciye Gazeteci-Yazar Beşir Ayvazoğlu, üçüncüye de Yazar Mustafa Armağan verdi.

Yarışmaya başvurular 28 Ağustos 2006 tarihinde başlamış, 1 Aralık 2006 tarihinde de sona ermişti.

(EŞ-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA