Ebso Üyelerine Vize Kolaylığı

Ebso Üyelerine Vize Kolaylığı

Ege Bölgesi Sanayi Odası Üyelerinin Vize Çilesi Bitti. Almanya, Yunanistan, Romanya ve İtalya Vizeleri Almak İsteyen Üyelere Ebso Aracılık Ediyor. Vize İçin Bir Hafta Öncesinden Ebso'ya Başvuran Her Üye Konsolosluk Kapılarında Beklemeden Vizelerini Alabiliyorlar.

Ebso Üyelerine Vize Kolaylığı
17.03.2007 16:53 | Son Güncelleme: 17.03.2007 16:53

Ege Bölgesi Sanayi Odası üyelerinin vize çilesi bitti. Almanya, Yunanistan, Romanya ve İtalya vizeleri almak isteyen üyelere EBSO aracılık ediyor. Vize için bir hafta öncesinden EBSO'ya başvuran her üye konsolosluk kapılarında beklemeden vizelerini alabiliyorlar.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın bu uygulamayla işadamlarını koşuşturmaktan da kurtardıklarını söyleyerek, “Vize sorunu işadamlarımız için yurtdışına çıkarken adeta bir kabus haline gelmekte. Vize alırken banka hesap cüzdanından, tapu fotokopisine, kredi kartı ekstresinden sağlık sigortasına kadar sayısı 37'yi bulan belge istenmekte. Ülkemizde bürokrasinin ağır işlediği göz önüne alınırsa bütün bu işlemlerin hazırlanıp, ilgili elçiliklere verilmesi günler değil, haftaları bile bulmaktadır.” diye konuştu.

AB-Türkiye ilişkilerinin hukuksal dayanağı olan Ankara Anlaşması ve Gümrük Birliği kararlarının, bu tür sıkıntıların ortadan kaldırılması için bir dayanak oluşturmasına ve üstelik dış ticaretimizin yarısını da AB ülkeleri ile yapmamıza rağmen, AB ülkelerinin vize uygulamaktan vazgeçmediğini kaydeden Taşkın, AB'li işadamları Türkiye'ye serbestçe gelip gittiği halde, işadamlarımızdan vize istenmesinin uluslararası hukuktaki mütekabiliyet esasına da aykırı olduğunu belirtti. Bölge sanayicilerinin vize konusunda sorun yaşamamaları için her türlü desteği verdiklerini hatırlatan Taşkın sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak; Almanya, Yunanistan, Romanya ve İtalya Konsolosluklarıyla vize işlemlerinin kolaylaştırılmasına ilişkin protokoller yaptık. Vize sorununu, Başkonsolos ve konsoloslarımızın çabalarıyla büyük oranda çözdük.Üyelerimizin en fazla sıkıntı çektiği konulardan biri olan vize sorununda kaydettiğimiz bu gelişmelerden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Odamız, bu ülkelere gidecek üyelerimizin istenilen evrakları tamamlamasına yardımcı olmakta, pasaportları dosya halinde ilgili konsolosluklara teslim ederek gerekli vizeleri temin etmektedir. Artık üyelerimiz uzun ve çok girişli vizeyi kısa bir zaman içinde alabilmekteler..Vize konusunda odamıza sağlanan kolaylıklar sayesinde, bu ülkelerle olan ticaretimiz canlanacak ilişkilerimiz daha da kuvvetlenecektir. " dedi.

(Mİ-Mİ-

(Mİ-Mİ-)

17.03.2007 16:45 TSİ

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title