Ebadi'ye Legion D'honneur Nişanı

Ebadi'ye Legion D'honneur Nişanı

Nobel Barış Ödülü Sahibi İranlı Avukat Şirin Ebadi'ye (59) Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Tarafından Legion D'honneur Nişanı Verildi.

Ebadi'ye Legion D'honneur Nişanı

Nobel Barış Ödülü sahibi İranlı avukat Şirin Ebadi'ye (59) Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından Legion d'Honneur nişanı verildi.

Chirac, ödül töreninde yaptığı konuşmada, İran'ın nükleer programıyla ilgili soruna değinerek, İran'ın uluslararası topluluğun uzattığı eli tutması gerektiğini söyledi.

Chirac, ''İran, bağımsızlığına bağlı. Orta Doğu'da ve dünyada rol oynamak istiyor. Bu meşru isteği anlamamak mümkün mü? Ancak, bu isteğin kendisine getirdiği büyük sorumluluğu da görmek gerekir. Bu sorumluluk, İran'ın kendi ortaya çıkardığı endişeyi dağıtmasını ve dünyada barış istikrar ve ilerleme için birlikte çalışmak amacıyla uluslararası topluluğun kendisine uzattığı eli tutmasını gerektirir'' diye konuştu.

İran'ın nükleer programıyla ilgili sorununun, insan hakları ihlallerini gölgede bırakmasından yakınan Ebadi de konuşmasında, BM Güvenlik Konseyi'nin İran'daki insan hakları ihlalleriyle ilgilenmesi için Chirac'ın ''elinden geleni yapmasını'' istedi.

Özellikle İran'daki kadınların durumuna dikkat çeken Ebadi, ''İnsan haklarına her ülkede saygı gösterilmedikçe, barış sağlanamaz'' diye konuştu.

Chirac, Ebadi'ye Fransa'nın en yüksek liyakat nişanı Legion d'Honneur'ün verilmesi konusunda da, Fransa insan haklarını, haysiyeti ve özgürlüğü savunma konusundaki faaliyetlerinize saygı duymaktadır. Cesaretinizi onurlandırmak isteriz'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA