East-west Enstitüsü'nün Brüksel'deki Güvenlik Konferansı

East-west Enstitüsü'nün Brüksel'deki Güvenlik Konferansı

Merkezi New York'ta Bulunan East-west Enstitüsü Tarafından Brüksel'de Düzenlenen ve 3 Gün Sürecek Güvenlik Konferansı'nın İlk Günü Büyük İlgi Gördü.

East-west Enstitüsü'nün Brüksel'deki Güvenlik Konferansı

Merkezi New York'ta bulunan East-West Enstitüsü tarafından Brüksel'de düzenlenen ve 3 gün sürecek Güvenlik Konferansı'nın ilk günü büyük ilgi gördü.

East West Enstitüsü'nün, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği Güvenlik Konferansı'nın ana gündem maddesini terörle mücadelede işbirliği oluşturuyor. Doğu ile batının güvenliği ve refahı konusunda büyük çaba gösteren enstitünün projeleri, dünya kamuoyunun takdirini topluyor. Üst düzey yöneticilerin ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin katıldığı konferansının ilk gününde, uzmanlar terörizmin temel sebeplerini ve çözüm yollarını masaya yatırdı. Avrupa Polis Teşkilatı Anti Terör Sorumlusu Peter Gridling, terörle mücadele konusunda Avrupa'nın izlediği strateji hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Avrupa Birliği'nin (AB) Vergiden Sorumlu Üyesi Laszlo Kovacs ise, terörle mücadelede insan hakları ve demokrasinin göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Uluslararası terörle mücadele için gelişmemiş ülkelerin mutlaka desteklenmesinin şart olduğunu söyleyen Kovacs, bu desteğin terörle mücadele noktasında birçok maliyeti ortadan kaldıracağını belirtti.

Dünyanın sayılı işadamları ve sivil toplum örgüt liderlerinin katıldığı toplantıya, İhlas Holding Genel Müdürü ve East West Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Mücahid Ören de konuşmacı ve oturum yöneticisi olarak iştirak ediyor. Uluslararası terör ve organize suça karşı mücadelede küresel işbirliğini seferber eden East West Enstitüsü'nün etkinlikleri dünya kamuoyunun dikkatini çekerken, toplantılarda Avrupa'dan Filipinlere, barıştan yana inançlı kitlelerin radikalleşmesinin önlenmesi konusu da geniş biçimde ele alınıyor.

(MC-OYK-OYK-RO-D)