East India Youth Bu Hafta Sonu Salon'da - Haberler
Haberi Paylaş

East India Youth Bu Hafta Sonu Salon'da

Bültenler - Haberler | Güncel
East India Youth Bu Hafta Sonu Salon'da

Gerçek adı William Doyle olan East India Youth, sadece 23 yaşında olmasına rağmen bu yıl solo olarak çıkardığı Total Strife Forever albümü ile Mercury Müzik Ödülü'ne aday oldu.

The Guardian gazetesi tarafından da yılın en iyi albümlerinden biri olarak gösterilen albümde William Doyle pop, krautrock ve ambient öğelerini elektronik müzikle eşsiz bir şekilde buluşturuyor. Elektronik müziğin daha samimi ve sıcak olduğunu düşünen Doyle, bu albüm için kişisel notları ile yazılarını şarkıya dönüştürdüğünü söylüyor. Toplamda 11 şarkıdan oluşan Total Strife Forever'ın kaydını bizzat kendi yatak odasında yapan William Doyle, bu konuda şunları söylüyor: "10-11 yaşlarımdan beri kayıtlarımı yatak odamda yapıyorum; artık yatak odamda nasıl kayıt yapılır öğrendim."

East India Gençlik Hosteli

East India Youth'dan önce "Doyle & The Fourfathers" grubunda müzik çalışmalarına devam eden William Doyle, daha sonra tek başına kendi müziğini yapabilmek için bu gruptan ayrıldı. Bu vesileyle retro ve britpop tarzından, daha çok modern öğeler barındıran bir pop'a geçiş yapan Doyle, neden East India Youth adı altında müzik yapmayı tercih ettiğini ise şöyle açıklıyor: "Ben Londra Docklands'da yaşıyorum ve bu bölgenin ismi East India. Bizim kaldığımız yerin adı da bu nedenle 'The East India Youth Hostel'. Ben de çoğu şarkımı burada yazdım ve kaydını burada tamamladım. Dolayısıyla sıra projeye isim bulmaya gelince, bunun 'East India Youth' olacağı çok açıktı. İsmim gizemli veya ilginç olsun diye düşünmedim. Zaten kendi ismim altında şarkılarım var; bu kez farklı olsun istedim. Kendimden biraz uzaklaşmak istedim."

Radiohead, Beck ve David Bowie dinleyerek büyüyen Doyle, kendi müzikleri üzerinde de özellikle Philip Glass ve Steve Reich'ın etkisi olduğunu düşünüyor. Sufjan Steven'ın The Age of Adz albümünün kendisi için önemli albümlerden biri olduğunu belirten Doyle, gelecekte Brian Eno'yla ortak bir projede yer alabilmeyi çok istediğini söylüyor. East India Youth, Total Strife Forever turnesinin son ayağı İstanbul'a uğramadan önce Wild Beasts'le beraber Leeds sahnelerinin tozunu attıracak.

Öncesinde Kaan Bulak Sahnede

East India Youth'un Salon performansı öncesinde ise Berlin'de yaşayan ve caz ile elektronik müziği harmanlayan İstanbullu besteci Kaan Bulak sahnede olacak. Klasik piyano eğitimi gördükten sonra gitarla kendi bestelerine ve doğaçlamalara yönelen Bulak, web sitesi üzerinden paylaştığı Suit adlı ilk single'ının ardından bu yaz Sofar Sounds festivalinde sahneye çıktı.

İngiltere'nin son dönemdeki en büyük yetenekleri arasında gösterilen East India Youth ve öncesinde Kaan Bulak, 13 Aralık Cumartesi akşamı 21.45'te Salon dinleyicilerine etkileyici bir performans sunacak.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500