E-80 Karayolunda 2.5 Saatte 3 Ayrı Kaza: 31 Yaralı

E-80 Karayolunda 2.5 Saatte 3 Ayrı Kaza: 31 Yaralı

Erzincan Refahiye Karayolunda Buzlanma Nedeniyle 2.5 Saatte 2 Otobüs, 1 Kamyon ve 1 Minibüsün Karıştığı Kazalarda 31 Kişi Çeşitli Şekillerde Yaralandı.

E-80 Karayolunda 2.5 Saatte 3 Ayrı Kaza: 31 Yaralı

Erzincan Refahiye karayolunda buzlanma nedeniyle 2.5 saatte 2 otobüs, 1 kamyon ve 1 minibüsün karıştığı kazalarda 31 kişi çeşitli şekillerde yaralandı.

İlk kaza saat saat 19.20 sularında Erzincan-Refahiye karayolunun 57’nci kilometresinde meydana geldi. Ağrı’dan İzmir’e gitmekte olan içerisinde 3 personel ve 43 yolcunun bulunduğu Hamza Karaboğan yönetimindeki 34 BU 1924 Ağrı Doğu Turizme ait yolcu otobüsü buzlanma nedeniyle devrildi. Kaza sonrası otobüste bulunan yolculardan 31’i çeşitli yerlerinden yaralanırken, 20 yolcu Refahiye Devlet Hastanesinde 11 yolcu ise Erzincan Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Otobüs sürücüsü Hamza Karaboğan yolun cam gibi olduğunu ifade ederek, kazanın buzlanma nedeni ile meydana geldiğini söyledi.

İkinci kaza saat 19.30 sularında Erzincan Refahiye karayolunun 65’nci kilometresinde oldu. Erzurum’dan Hatay’a gitmekte olan Ergül Yiğit idaresindeki 34 VR 3007 plakalı Esadaş Turizme ait yolcu otobüsü, karşı yönden gelen Tamer Özdemir idaresindeki 01 GS 308 plakalı minibüs ile çarpışarak yoldan çıktı. Minibüsün buzlanma nedeni ile kayması sonucu meydana gelen kazada, otobüs içerisinde bulunan 3’ü personel toplam 21 kişi kazadan şans eseri yara almadan kurtuldu. Minibüs sürücüsü Tamer Özdemir buz nedeni ile direksiyon hakimiyetini kaybettiğini ve yolcu otobüsü ile çarpıştığını söyledi.

Son kaza ise yine ilk kazanın meydana geldiği yerde oldu. Yakup Kaşka yönetimindeki Ağrı’dan İstanbul’a kurbanlık büyükbaş hayvan götüren 05 AZ 925 plakalı kamyon, sürücünün buzlanma nedenyle direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi. Kaza sırasında araçta bulunan 20 büyükbaş hayvan yola savrulurken, hayvanlardan 5’si telef oldu. Esadaş turizme ait yolcu otobüsünün yolu kısmen trafiğe kapatması nedeniyle trafik kontrollü verilirken, otobüsün yoldan kaldırılma çalışması sırasında E-80 karayolunda uzun araç konvoyları meydana geldi. Otobüsün kaldırılmasının ardından ulaşım tekrar açıldı. Yetkililer bu bölgede sürücüleri buzlanmaya karşı tedbirli olmaları yönünde uyardı.

Kaynak: DHA