Düzeltme- Bilvanis Çiftliği Sorumlusu Konuştu (Özel)

Düzeltme- Bilvanis Çiftliği Sorumlusu Konuştu (Özel)

Daha önce geçilen haberde Bilvanis çiftliği sorumlusunun ismi sehven Fadıl E. olarak yazılmıştır.

Düzeltme- Bilvanis Çiftliği Sorumlusu Konuştu (Özel)

Sayın Abonemiz,

Daha önce geçilen haberde Bilvanis çiftliği sorumlusunun ismi sehven Fadıl E. olarak yazılmıştır. Doğrusu Fadıl A. olacaktır. Haberi düzelterek yeniden servis ediyoruz.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın tarikat yapılanması iddiasıyla 9 yıldır havadan, karadan izleyerek görüntüleyip ardından bombalamayı planladığı iddia edilen Eskişehir'deki Bilvanis çiftliğinin sorumlusu Fadıl A. ilk kez konuştu. Olayları basından duyduklarını ve çok şaşırdıklarını dile getiren Fadıl A. kendilerinin fişlendiği, çiftliğin bombalanacağı yönünde bu zamana kadar duyum ve bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Fadıl A. "Çünkü bizler kötü insanlar değiliz. Herkes gibi inanan ve ibadetlerini yapan insanlarız. Askerle de diyaloğumuz vardı. Askerin böyle bir şey yapacağına inanmıyoruz. Çünkü orası peygamber ocağı."dedi.

Edinilen bilgilere göre, Fadıl A. 2002'de Eskişehir Sivrihisar ilçesi Aşağıkepenek köyü Veletler mevkiinde 2 bin 83 dönüm arazi alarak çiftlik kurdu. İddialara göre, 1. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, tarikat bağlantısı olduğu iddiasıyla 2003'ten itibaren çiftliği takibe aldı. 9 yıldır yapılan çalışmalara ilişkin belgelerin Balyoz Darbe Planı'na ilişkin Eskişehir'de yapılan aramalarda Emekli Albay Hakan Büyük'te ele geçirildiği; belgelerde çiftliğin bombalanmasının planlandığı ile ilgili bilgilerin yer aldığı iddia ediliyor.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Sivrihisar'daki Bilvanis çiftliğinin sorumlusu Fadıl A. askerin böyle bir şey yapacağını akıllarının ucundan bile geçirmediklerini söyledi. Devlet memurluğundan emekli olduktan sonra 2002 yılında Bilvanis adını verdikleri çiftliğe taşındıklarını kaydeden Fadıl A. "Bizler milletine, devletine cumhuriyetine seven ve bağımlı olan insanlarız. Bizler dinine diyanetine bağlı, ibadetini yapan insanlarız, Bizler burada hiçbir şekilde yanlış bir iş yapmadık ve yapmıyoruz. Yanlış iş yapanları da gördüğümüzde engelliyoruz. Bizim burada hiç kimse yanlış grup veya grupların yanında yer alamaz. Bizler işimizde gücümüzde insanlarız. Burada kimse devletine, milletine, cumhuriyete karşı yanlış bir iş yapamaz. Ben de yıllarca devlet memurluğu yaptım ve devletin, milletin ekmeğini yedim."diye konuştu.

"ASKERİYE PEYGAMBER OCAĞI, BÖYLE BİR ŞEY YAPACAĞINA İNANMIYORUM"

Türkiye'deki herkes gibi kendilerinin de dinine diyanetine inanan insanlar olduklarını, inanmanın ve ibadet etmenin de suç olamayacağını vurgulayan Fadıl A. , askerin ise çiftliği bombalamak istediğine ve kendilerini fişlediğine ise hiç inanmadığını vurguladı.

"Askerimiz böyle bir şey yapmaz. Çünkü bizim askerimiz kutsaldır, değerlerine inançlarına saygılıdır. Bizim askeriyemiz peygamber ocağıdır. Böyle bir kutsal kurumun ve çalışanlarının inanan insanları bombalayacağını, fişleyeceğini kabul edemiyorum. Aklımın ucundan bile geçirmiyorum. Aynı zamanda bizler her zaman devletinin yanında olduk. Hiç yanlışımız olmadı ki."şeklinde konuştu.

"AYDA BİRKAÇ KEZ ASKERLER GÜVENLİK AMAÇLI BURAYA GELİYORLARDI"

TSK mensuplarıyla kendisinin iyi diyalogunun olduğunu, Sivrihisar'daki askerleri, jandarmayı sık sık ziyaret etmeye gittiğini, onların da kendilerini ziyarete geldiğini aktaran Fadıl A. , "Askerlerimiz ayda 2 -3 kez köyümüze geliyorlardı. Tabii bunlar güvenlik kontrol amaçlıydı. Gelen askerlerimiz bir sıkıntımızın, güvenlik problemimizin, bir yaramazlığın olup olmadığını kontrol ediyorlardı. Onları burada iyi şekilde misafir ediyoruz. Benim kendimin de buradaki askerlerle ilişkiler iyi. Şehre her gittiğimde onları mutlaka ziyaret eder, hal ve hatırlarını sorardım. Bizim askerlerle bir sıkıntımız yoktu ve olamaz da."açıklamasını yaptı.

"UÇAKLAR KÖYÜMÜZÜN ÇEVRESİNDE UÇTU, TATBİKAT ZANNEDİYOrduK"

Bundan birkaç yıl öncesinde de bazen uçakların çiftliğin çevresinde uçtuğunu, ancak bu uçuşları tatbikat amaçlı olarak bildiklerine dikkat çeken Fadıl A. şöyle konuştu: "Yanlış hatırlamıyorsam bundan 3 –4 yıl önceydi. Köyün üzerinden ve çevresinden uçaklar uçuyor, gelip geçiyordu. Biz bu uçuşları askeriyenin tatbikatı olarak görüyorduk. Çünkü Konya ili bize yakındı ve burada büyük çaplı hava askeri vardı. Bu nedenle de Konya'daki askeri uçakların tatbikat yaptığını zannediyorduk. Bu zamana kadar bizlerin fişlendiği, köyümüzün bombalanacağı yönünde bir bilgimiz, duyumumuz olmadı. Bahsedilen konuları gazetelerden duydum. Şaşırdım. Abartıldığına inanıyorum. Böyle bir şeyin olabileceğine inanmıyorum ve ihtimal vermiyorum. 2003'teki planlardan da hiç haberim ve bilgim yok. "