Düzeltme

Düzeltme

Düzeltme: "CHP'ye Milletvekilliği İçin Bin 287 Kişi Başvurdu" Başlıklı Haberimizde ""bin 827" Yerine Sehven "Bin 287" İfadesi Yer Almıştır. Doğrusu, "CHP'ye Milletvekilliği İçin Bin 827 Kişi Başvurdu" Olacaktır. Düzeltir, Özür Dileriz.

Düzeltme

CHP'de milletvekilliği aday adaylığı için başvuranların sayısı netleşti. CHP'ye milletvekili adaylığı için başvuranların sayısı bin 827'de kaldı.

CHP'de 22 Mayıs'ta sona eren aday adaylığı başvurularının sayısı netleşti. ANKA'nın edindiği bilgiye göre, CHP'ye toplam bin 827 kişi milletvekili adayı olmak için başvurdu. CHP'de adaylık için en fazla tercih edilen yer ise 175 kişiyle birinci seçim bölgesi olan Çankaya'ya oldu.

Birinci bölgeden adaylık için başvuranlar arasında CHP Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş, CHP eski Ankara İl Başkanı Levent Gök, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Özel Kalem Müdürü Nesrin Baytok, CHP Ankara İl Başkanı Hakki Suha Okay, Tekin Bingöl, TESK Başkanı Derviş Günday, Ayşe Gülsün Bilgehan, Veli Gündüz Şahin, Yusuf Ertürk, eski Hacıbektaş Belediye Başkanı Mustafa Özcivan ve Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Özer bulunuyor.

CHP'nin Ankara birinci bölgede, DSP'ye de bir kontenjan vererek listenin, 4 veya 5'inci sırasını DSP'nin adayına ayrılacak.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR'İ BAYKAL BELİRLEYECEK

Adaylıkların değerlendirilmeye alındığı CHP'de ise gözler Genel Başkan Deniz Baykal'a çevrildiği. Baykal'ın, Ankara, İzmir ve İstanbul için belirlenecek adayları bizzat tespit edeceği ifade edildi. Baykal'ın, kurmaylarına bu üç ilde kesin listeler oluşturmamaları yönünde talimat verdiği kaydedildi.

Öte yandan, sağ kanattan CHP'ye katılmak için nabız yoklayan, Halil Şıvgın ve Ahmet Özal'ın da aralarında bulunduğu bazı isimlerin parti içinde huzursuzluk yarattığı kaydedildi. Hafta içinde CHP'ye katılan eski bakan İlhan Kesici'nin partide olumlu karşılandı. Kesici'nin memleketi Sivas'ta ve İstanbul'da hareketli saatler yaşanırken, CHP ile flört eden diğer isimlerin partiye katkısının olmayacağı ifade edildi. Özellikle, Halil Şıvgın ve Ahmet Özal'ın CHP'ye katılması durumunda parti içinde huzursuzluk yaşanabileceği belirtildi. Yine "Süleymancı" olarak bilinen İsmail Amasyalı'nın CHP'ye katılması da bazı partililer tarafından tepkiyle karşılandı.(ANKA)