Düzce: Kızılay Düzce Şube Başkanı Demir'in Açıklamaları

Düzce: Kızılay Düzce Şube Başkanı Demir'in Açıklamaları

Kızılay Düzce Şube Başkanı Kemal Demir, Batı Karadeniz Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi'nin Düzce'de kalması gerektiğini söyledi.

Düzce: Kızılay Düzce Şube Başkanı Demir'in Açıklamaları

Kızılay Düzce Şube Başkanı Kemal Demir, Batı Karadeniz Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi'nin Düzce'de kalması gerektiğini söyledi.

Kızılay Düzce Şube Başkanı Kemal Demir, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, yeniden yapılanma sürecini tamamlamak üzere olan Türk Kızılayı'nın olası afetlere yerinden, zamanında ve etkin müdahaleyi hedeflediğini belirtti. Demir, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Kızılay, Türkiye'deki 7 bölgede Afet Müdahale ve Lojistik Merkezleri kurmuş bulunmakta. Bunlardan bir tanesi Batı Karadeniz Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi olup, 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren Düzce'nin Beyciler Mahallesi'ndeki eski Çadırkent alanında bulunmakta. Bugün 13 afet aracı, 33 personeli ve 15 bin kişilik afet müdahale kapasitesi bulunmakta olup, hedef 50 bin afetzedenin acil barınma ve beslenme ihtiyacıyla kısmi sağlık ihtiyacını karşılamaktır. Afet müdahale sorumluluk alanı içinde Düzce, Sakarya, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop illeri bulunmaktadır. Düzce dahil olmak üzere, bu illerde olabilecek her türlü afetlere Düzce'den müdahale edilecek olup, ani müdahale ve hızlı ulaşımın sağlanabilmesi için otoyollara yakın yerlerde uygun büyüklükte hazine arazisine ihtiyaç duymaktayız. 1999 depreminde bölgemize gelen ve afet müdahale çalışmalarını sürdüren Kızılay, o günün şarlarında bulunabilen Beyciler'deki depoyu günümüze kadar kullanmış olup, ancak 1 Ocak 2005 tarihinde Düzce'nin Batı Karadeniz Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi olması üzerine söz konusu alan, ana yollara uzaklığı sebebiyle ihtiyacı karşılamaz olmuştur. Bu amaçla Kaynaşlı İlçesi'nde Karayolları Genel Müdürlüğü kullanımında bulunan ancak atıl vaziyette olan ihtiyaç fazlası 20 bin metrekarelik hazine arazisi yaklaşık 2 yıldır resmi kurumlardan talep edilmekte, fakat bir türlü bürokrasi aşılamamaktadır. Aldığımız duyumlarda ilgili hazine arazisinin fabrika yapımı için özel girişimcilere verilmek istendiği anlaşılmıştır. Türk Kızılayı Düzce Şubesi olarak bölgeye verilmek istenen Afet Hizmeti ile bir fabrikanın sağlayacağı istihdamın karşılaştırılmasından son derece üzüntü duymaktayız. Kızılay Düzce Şubesi olarak yaptığımız hizmet yarışının aynısını haklı olarak diğer şubelerimiz de yapmaktadır. Bugün Kızılay Sakarya Şubesi Hazine'den 60 bin metrekarelik bir araziyi alarak belediye imkanlarıyla depo yapımı için hazırlıklara başlamış olup arazi sorunu çözülemediği takdirde Düzce'ye kazandırılan Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi'nin Sakarya'ya nakledilmesi gündeme gelmiştir. Bölge Lojistik Merkezi yıllık 1 milyon YTL bütçesi olan, bunun yanında olası afetlerde de ekstra harcamalar yapabilen bir kurumdur. Bu nedenle 1999 depreminden itibaren bu imkanlardan Düzce esnafı da faydalanmaktadır."

Deponun otoyol çevresine yakın, ulaşımı kolay bir alanda olması gerektiğini kaydeden Demir, "Bu arazi Kaynaşlı'da bulunmuş olup ancak AK Parti Düzce Milletvekili Metin Kaşıkoğlu tarafından aynı arazinin özel girişimcilere fabrika yapılmak üzere tahsisinin daha faydalı olacağı açıklanmıştır. Bu gelişmelerden sonra Sakarya Kızılay Şubesi, bölge deposunun Sakarya'ya nakli için girişimlere başlamıştır. Büyük çabalarla Düzce'ye kazandırdığımız Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi, arazi sorunu yüzünden kaybedilecek, arazinin Kızılay'a devri için bugüne kadar harcanan yoğun çaba ve emekler boşa çıkacaktır" ifadelerini kullandı.