Düzce Fırıncılar Odası Başkanı Korkmaz:
Haberler » Yerel » Haber

Düzce Fırıncılar Odası Başkanı Korkmaz:

Düzce Fırıncılar Odası Başkanı İbrahim Korkmaz, Un Fiyatlarının Arttığını, Fakat Bu Artışı Şu Anda Ekmek Fiyatlarına Yansıtmayı Düşünmediklerini Söyledi

Düzce Fırıncılar Odası Başkanı Korkmaz:

Düzce Fırıncılar Odası Başkanı İbrahim Korkmaz, un fiyatlarının arttığını, fakat bu artışı şu anda ekmek fiyatlarına yansıtmayı düşünmediklerini söyledi.

Düzce Fırıncılar Odası Başkanı İbrahim Korkmaz, son günlerde buğday ve un fiyatlarının artış göstermesiyle birlikte kamuoyunda 'ekmek fiyatlarında da bir değişiklik olacak' algısı oluştuğunu ve bu yönde de haberler çıkmaya başladığını belirtti.

Ekmek fiyatlarında 2008 yılının Şubat ayından 2010 yılının son aylarına kadar herhangi bir artış yapılmadığını ifade eden Korkmaz, geçen yıl Eylül ayında da ülke genelinde kilogram fiyatı 2,5 lira olan ekmeğin, 2,85 liradan fazla olmaması konusunda bilgiler geldiğini hatırlattı. Un fiyatlarındaki artışın, ekmek fiyatları üzerinde yeni bir değişikliği şu an için zorunlu kılmadığını vurgulayan Korkmaz, şöyle konuştu:

'Federasyonumuz ile birlikte Tarım ve Köyişleri Bakanlığımız un fiyatlarındaki yükselişin önüne geçilmesi konusunda Toprak Mahsulleri Ofisini (TMO) devreye sokarak, TMO'nun elindeki buğdayı satışa arz etmiş durumda. Bu nedenle un fiyatlarındaki yükselmeyi direk fiyatlara yansıtmayı düşünmüyoruz. Düzce'de şu anda un çuvalı 52-58 TL arasında değişiyor. Bunun içinde yağı var, tuzu var, işçiliği var. İlimizde 58 adet fırın bulunuyor. Fırıncılarımız Düzce'de ekmek pazarının olmamasından dolayı da rekabeti arttırıyor. 350 gram ekmek fiyatının en az 1 TL olması gerekiyor. Fakat şu anda 300 gram ekmek Düzce'de 75 kuruş olarak satılıyor. Girdilerin artmasına karşılık ekmek fiyatının da artması gerekiyor. Ama şu anlık Düzce'de ekmeğe herhangi bir zam söz konusu değil.'

(ÖÜ-YÜC) - DÜZCE