Düzce'den, Pakistanlı Yetimlere Prefabrik Yuva

Düzce'den, Pakistanlı Yetimlere Prefabrik Yuva

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999'daki Depremlerin Vurduğu Düzce'deki Hayırseverler, Pakistan'daki Depremde Yetim Kalan Çocukları Unutmadı. Pakistan'da Kurulacak 975 Metrekarelik Prefabrik Tesiste 350 Çocuğun Barınması Sağlanacak.

Düzce'den, Pakistanlı Yetimlere Prefabrik Yuva

17 AĞUSTOS ve 12 Kasım 1999`daki depremlerin vurduğu Düzce`deki hayırseverler, Pakistan`daki depremde yetim kalan çocukları unutmadı. Pakistan`da kurulacak 975 metrekarelik prefabrik tesiste 350 çocuğun barınması sağlanacak.

1999 yılında önce 17 Ağustos, ardından da 12 Kasım depremi ile yıkılan Düzce`deki vatandaşlar, Pakistan halkının acısını paylaştı. Düzce İnsani Yardım Vakfı, İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı ve İstanbul Treyler A.Ş.`nin organizasyonu, Düzceli hayırseverlerin katkılarıyla kurulacak prefabrik tesisin malzemesi bugün TIR`lara yüklendi. Pakistan`a gidecek TIR`ları, Düzce Valisi Halil Nimetoğlu, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Saffet Pehlivan ve vatandaşlar uğurladı. İstanbul Treyler A.Ş.`nin, D- 100 Karayolu Doğanlı Mevkii`nde bulunan fabrikalarından hareket eden 5 TIR, Pakistan`ın Mansera bölgesine gidecek.

Pakistan depreminden sonra bölgeye en fazla yardımın Düzceliler tarafından yapıldığını ve Düzce Kızılay Şubesi`nin Pakistan hükümetinden `İnsanı Hizmet Madalyası` aldığını belirten Vali Nimetoğlu, ``Bu çok büyük, çok değerli bir yardım. Oradaki acılı insanlara uzanan bu el çok değerli`` dedi.

İHH Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç ise Pakistan depreminden sonra vakfın bölgedeki çalışmalarına değinerek, ``Köylerinden ayrılmak istemeyen ve köylerine yakın yerde kurduğumuz çadır kentlerde yaşayan 350 yetim çocuğumuz için, bu tesis Düzce`de hazırlandı. 975 metrekarelik bu tesis Pakistan`da satın aldığımız arazi üzerine kurulacak. 350 yetim çocuk inşallah 1.5 ay sonra bu tesiste kalacak`` diye konuştu.

Hasan KAYA/DÜZCE, (DHA)