Düzce'de 'Vanekava Filtresi' Ameliyatı

Düzce'de 'Vanekava Filtresi' Ameliyatı
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

'Venekava Filtresi Ameliyatı', Bölgede İlk Kez Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp-damar Cerrahisi Merkezinde Yapıldı

Bacaklarda oluşan pıhtının akciğerlere atması sonucu oluşan solunum yetmezliğini gidermek için uygulanan 'venekava filtresi ameliyatı', bölgede ilk kez Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Merkezinde yapıldı.

Rektörlükten yapılan açıklamaya göre, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, sağlık alanında bölgede daha önce yapılmamış operasyon ve tedavilere öncülük etmeye devam ediyor.

Felç geçiren, solunum yetmezliği sorunu yaşayan ve Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi merkezine başvuran 75 yaşındaki Süheyla Akçay'a, Ankara ve İstanbul gibi büyük iller hariç bölgede ilk kez yapılan bir operasyon gerçekleştirildi.

Hastaya yapılan uygulamada, bacaklarında oluşan pıhtıların akciğer ve beynine sıçraması sonucunda yaşanan sorunu ortadan kaldırmak için kasık bölgesinden girilerek 'venekava filtresi' denilen ve pıhtıların atmasını önleyen bir filtre yerleştirildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Kemal Korkmaz ve Yrd. Doç. Dr. Hikmet Selçuk Gedik, bacaklarda oluşan pıhtının akciğere atması sonucunda solunum yetmezliği gelişen felçli bir hastada tekrarlayan pıhtı atmalarını önlemek için karın içerisinden iki ana toplardamara kasıktan girilerek venekava filtresi denilen pıhtı tutucu bir filtre yerleştirildiğini ifade ettiler.

Dünyada ve Türkiye'de birçok hastanın pıhtı atması sonucu yaşamını yitirdiği ve bu hastaların çok azına müdahale edilebildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Korkmaz ve Yrd. Doç. Dr. Gedik, açıklamada 'Kalp-Damar Cerrahisi Merkezimiz bu bağlamda her türlü müdahalenin yapılabildiği ileri teknoloji ile donatılmış bir merkez haline gelmiştir. Kısa süre içerisinde kalp ve damar hastalıkları konusunda büyük merkezlerde yapılan bir çok operasyonu hastanemizde yapabilme imkanı bulabileceğiz. Bu kapsamda bizden desteklerini esirgemeyen sayın Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Ali Kemal Uzunlar, Başhekim Prof. Dr. Bünyamin Dikci ve bize yardımcı olan tüm yetkili ve hizmetli personele teşekkür ederiz' ifadelerine yer verdiler.

(ÖÜ-STN) - DÜZCE

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title