Düzce Belediye Başkanı Hizmetlerini Anlattı

Düzce Belediye Başkanı Hizmetlerini Anlattı

AK Parti Düzce il danışma Meclis toplantısında Düzce belediye Başkanı İsmail Bayram belediye hizmetleri hakkında bilgiler verdi.

Düzce Belediye Başkanı Hizmetlerini Anlattı

AK Parti Düzce il danışma Meclis toplantısında Düzce belediye Başkanı İsmail Bayram belediye hizmetleri hakkında bilgiler verdi.

AK Parti Düzce İl Danışma Meclisi Müftülük Salonu'nda yapıldı. Toplantıda Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram da belediye hizmetlerine ilişkin değerlendirme yaptı. Belediyenin yoğun bir çalışma temposu içinde bulunduğuna dikkat çeken Başkan Bayram, "Yerel seçimlere yaklaşmamız nedeniyle de özellikle eksik kalan işleri tamamlıyoruz. Bu arada Düzce'nin gelişme vizyonuna uygun olarak yeni projeleri hazırlıyoruz ve hayata geçirmek için çalışıyoruz" dedi.

Başkan Bayram, yeni yerleşim yerleri nedeniyle alt yapı hizmetlerine ağırlık verdiklerini işaret ederek, "Süremiz içinde şu ana kadar 120 kilometre alt yapı hizmetleri yaptık. Asfaltlama çalışmalarında da 200 kilometreye ulaştık. Yaz dönemi nedeniyle yapacağımız asfaltla birlikte bu rakam 250 kilometreye çıkacaktır. Bununla birlikte yeni yollar açıyoruz. Bunlar çevre yolları ile bunlara bağlı bağlantı yollarıdır. Nüfusu yoğun olan mahallelerimizde de özellikli durumlarına göre yol genişletmeleri yapıyoruz" diye konuştu.

Kentsel Dönüşümün Düzce'nin geleceği açısından önemini vurgulayan Başkan Bayram, "Meclisimizde mevcut Camikebir Mahallesindeki kentsel dönüşüm alanının yanı sıra yeni kentsel dönüşüm alanlarına ilişkin tahsis kararı aldık. Bu konuda kararlı olmak gerekiyordu biz de bunu başardık. Şehrin kötü görüntülerini, imajını bozan görüntülerini ortadan kaldıracağız. Bununla birlikte de sektörel planlama adını verdiğimiz yeni bir uygulama daha başlattık. Bunun ilk uygulamasını da hurdacılardan başlattık, şehir içinde kalan hurdacıları Küçük Sanayi Sitesi mevkiinde yeni yaptığımız alana taşıdık. Yakında buranın açılışını gerçekleştireceğiz. Meclisimizde imar planlarına ilişkin önemli kararlar aldık. Belli alan büyüklüklerine ve belli özelliklere bağlı şartlarda kat adetlerini belirledik. Bunu iki sebepten dolayı yaptık; kentsel dönüşümü de dikkate alarak TOKİ'nin 4 kat uygulamasına imkan sağlamak, imar kanunundan kaynaklanan daire başına otopark zorunluluğunu getirmek ve imar uygulamasını yüzde 40'dan yüzde 30'a düşürmektir' Başkan Bayram daha sonra da başlıklar halinde şu konuları ele aldı" şeklinde konuştu.

Başkan Bayram, Düzce'de yeşil alanların halkın kullanımına açılması için özel bir çaba sarf ettiklerini belirterek şunları söyledi:

"Bu amaçla yeni yerleşim yerlerine park tahsisleri yapıyoruz. Mevcut yerleşim alanlarında yer sıkıntısı yaşanıyor. Buna rağmen olabildiğince her boş alanı dinlenme ve oyun parkı olarak değerlendiriyoruz. Orman İşletmesi bahçesi için de ayrı bir proje geliştirdik. 10 dönümlük bir alanı halkın kullanımına açacağız. Bu alan tamamen yeşil alan olacak, hiçbir yapılanma ve ticari olarak değerlendirilmeyecek."

Başkan Bayram köprüler ile ilgili olarak ise, "Asar Deresi içinde çalışmalarımız devam ediyor. Dere üzerindeki köprülerin yenilenmesine ilişkin çalışmalar yürütüldü. Buradaki gecikmenin nedeni proje değişikliğidir. Köprülerin yenilenmesine ilişkin proje değişikliğine gidildi. Çelik köprü için proje hazırladık. Yakında bunun çalışması başlayacaktır" dedi.

Başkan İsmail Bayram terminal ile ilgili olarak ise "Terminal bizim en önemli yatırımlarımızdan birisidir. Düzce için de öyle. 31 bin metrekare açık alan üzerinde uygulama projesi hazırlanıyor, bitmek üzeridir. Haziran sonu ya da Temmuz ayı başında başlayacağız. 5 bin metrekare kapalı alan bulunuyor. Projeye ilişkin bilgileri daha önce kamuoyu ile paylaşmıştım" diye konuştu.

Başkan Bayram diğer yatırımlarla ilgili olarak, "Üst geçitler kısa bir süre içinde tamamlandı ve üstleri örtüldü. Şimdi beklendiği şekilde üç adet üst geçide asansör yapacağız. En yoğun kullanımlı Kervan, Koçyazı ve Hamidiye'deki üst geçitlere asansör yapacağız. Bununla ilgili örnekleri aldık, inceledik. İhale ile yer teslimini yaptık, çalışmalar başladı. Düzce'de ulaşım çok önemlidir. Daha önce ihalesini yaptık ve yeni otobüsler gelecek. 30 yeni otobüs sefere başlayacak. Tüm bu otobüsler doğalgazlı olacak. Ayrıca şehir merkezindeki mevcut 18 otobüste doğalgazlı olacak. Katı atık sorunu sadece Düzce merkezin değil Düzce ilinin genel bir sorunudur. Bu amaçla Düzce ili belediyeleri olarak birlik oluşturduk. Uzun zamandan beri de ciddi bir şekilde çalışıyoruz. Artık son aşamaya gelindi. Bakanlıktan onay geldi. Yapımına ilişkin müracaatımızı yapacağız. Yaz döneminde başlatmayı arzu ediyoruz. Seçime kadar en azından düzenli depolamaya geçebiliriz" dedi.

Başkan İsmail Bayram, yeni bir proje geliştirdiklerini belirterek "Düzce'nin şehir görüntüsünün güzelleşmesi için yapıların cephe görünümlerine yönelik bir proje geliştirdik. Bunu şehrin giriş bölgelerinde de uygulamak istiyoruz. Düzce'nin doğu girişi Soğancı da ve kuzey girişi Çamköy mevkiinde tespitleri yaptık. Çamköy de karayolları ile birlikte 160 dönüme yakın alanda peyzaj çalışması yapacağız. Şehir merkezinde de Kızılay Meydanı, Spor Sokak, Gaziantep adasında da cephe çalışmaları planladık. Buna ilişkin esnaflarımızla görüşmeler yapıyoruz. Onlarında istekleri bu yönde. Düzce'de eksikliği hissedilen en önemli sosyal mekanlardan biri hanımlar lokaliydi. Hanımların bir araya gelebileceği, dinlenebileceği, spor yapabileceği mekanı oluşturduk. Daha önce de muhtarlarımız için lokal açmıştık. Bunların hepsi önemli ihtiyaçlardı. Şimdi sırada emekliler lokali yer alıyor. Bunun hazırlığını yaptık. Emekliler lokalini de bu yaz döneminde açacağız. Bir şehrin fiziki gelişimi kadar sosyal, kültürel gelişimi de önemlidir. Bu nedenle mümkün olduğunca insanların kaynaşabileceği, bir araya gelebileceği, eğlenebileceği ortamlar oluşturuyoruz. Bu aynı zamanda bizim halkla iç içe olmamıza vesile olmaktadır. Dolayısıyla kültürel etkinliklerimizi artırarak sürdüreceğiz" dedi. - DÜZCE