Düzce: Bakan Şener'in Düzce Ziyareti

Düzce: Bakan Şener'in Düzce Ziyareti

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Ermanistan Meselesinde Batılı Ülkeler, Bir Takım Ermeni Kararları Almak Suretiyle Soykırım ve Diğer Konularla Aslında Ermenistan'a, Ermenistan'da Yaşayan Ermeniler'e Büyük Kötülük Yapıyor" Dedi.

Düzce: Bakan Şener'in Düzce Ziyareti

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Ermanistan meselesinde batılı ülkeler, bir takım Ermeni kararları almak suretiyle soykırım ve diğer konularla aslında Ermenistan'a, Ermenistan'da yaşayan Ermeniler'e büyük kötülük yapıyor" dedi.

Bakan Şener, Düzce Sanayici İşadamları Derneği'nin (DÜSİAD) davetlisi olarak geldiği Düzce'de iftarını açtı. Abdüllatif Şener, iftar yemeğinin ardından işadamlarına yönelik yaptığı konuşmada, "En ucuz ve kaliteli malı dünyada üretmiyorsanız, fabrikanızın üretim yaptığı mahalleye mal satamazsınız. Binlerce kilometredeki bir fabrika, gelir sizin fabrikanın bulunduğu mahallede mallarını satar. Böylesine korkunç bir hızla yerküre üzerinde insanlar ve mallar dolaşıyor. Sermaye de aynı hızla dolaşıyor. Sermeye, yerküre üzerinde 5 saniyede 5 tur atıyor ve 5 saniye içinde en karlı gördüğü piyasaya yerleşiyor. Bu kadar hızlı ve dinamik bir süreç var. Böyle bir süreçte rekabet de korkunç. Ayakta kalabilmek, büyümek ve gelişmek son derece önemli. Daha hızlı koşmalıyız. Bu kurala uygun hareket edersek başarılı oluruz" dedi.

Ülke olarak 'küreselleşmenin neresindeyiz?' sorusunu sormak zorunda olduğumuzu ifade eden Başbakan Yardımcısı Şener, "Yerküre üzerinde işbirliği yaptığımız ülkelerin sayısı artıyormu, artmıyormu bunu sorgulamak zorundayız. Önceden bir ülkenin güçlü olduğunu anlatmak için 7 düvele 'dimdik ayaktayız' derdik. Şimdi kavramlar değişti. Düşmanlarını saydıkça, artırdıkça yerküre üzerinde harekat alanı daralıyor. Onun için bu Ermenistan meselesinde de batılı ülkeler, bir takım Ermeni kararları almak suretiyle soykırım vesaire, diğer konularla aslında Ermenistan'a büyük kötülük yapıyor. Ermenistan'da yaşayan Ermeniler'e kötülük yapıyorlar. Dünyadan tecrid olmuş, dışarıdaki diğer Ermeniler'in tahriki, diğer batılı ülkelerin tahrikleri, kışkırtmaları ve yönlendirmeleriyle komşularıyla anlaşamayan etrafına problemli, kendisi de dış politikada ülkeler oluşturmak suretiyle içine kapanmış, yoksulluğa mahkum edilmiş. Bin 500 dolarlık kişi başına milli gelirle ayakta durmaya çalışan; geçinmek, yaşamak için diplomatik olarak her türlü haksızlığı yapmaya çalıştığı Türkiye'ye bile kaçak işçi göndermekle meşgul. Yaşamak için buna ihtiyacı var. Bu batılı ülkeler, AB üyesi ülkeler, Ermenistan'la Türkiye arasından çekilsin. Eğer Ermenistan'a iyilik yapmak istiyorlarsa çekilsinler. Türkiye komşuları ile birlikte ne yapacağını, geleceğe nasıl yürüyeceğini bilir. Sorunların aşılması gerektiğini bilir. Bu tahrikler, Ermenistan'ı çağdaş kavramlardan uzaklaştırdığı gibi yoksulluğa ve perişanlığa itiyor" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Bakan Şener, Düzce'den ayrılarak Ankara'ya haraket etti.

Kaynak: İHA