Düzce: Bakan Şener Düzce'de

Düzce: Bakan Şener Düzce'de

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdullatif Şener, "AB-türkiye İlişkilerinde Teknik Boyutlardan Çok Siyasi Boyutlara Girilmiştir" Dedi.

Düzce: Bakan Şener Düzce'de

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdullatif Şener, "AB-Türkiye ilişkilerinde teknik boyutlardan çok siyasi boyutlara girilmiştir" dedi.

Bakan Şener, Düzce Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin davetlisi olarak geldiği Düzce'de, AK Parti İl Teşkilatı'na ziyarette bulundu. Bakan Şener, partilileri ile yapacağı toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Abdullatif Şener, Türkiye AB ilişkilerinde AK Parti iktidarı ile en önemli ve son aşamaya girildiğini belirterek, "3 Ekim 2005 tarihi ile müzakere süreci başlamıştır. Müzakere sürecinin başlaması ile birlikte öncelikli belirlenen 35 başlıkta taramalar yapıldı. 13 Ekim itibariyle taramalar tamamen bitmiş olacaktır. Bilim ve araştırma başlığında ise müzakere başlamış, tamamlanarak geçici olarak kapatılmıştır. Dolayısıyla 35 başlığın taramaları bitmiş, birinin müzakeresi tamamlanmıştır. Teknik olarak AB-Türkiye ilişkileri düzenli olarak yoluna devam etmektedir. Fakat, gündeme teknik boyutlarından çok bazı siyası boyutlar girmiştir. Kıbrıs meselesi, 301. madde tartışmaları gibi konular, AB sürecimizin siyasi boyutları ile gündeme geldiğini, tartışma boyutuna girdiğini göstermektedir. Bu boyutlarla ilgili gerekli girişimler yapılmıştır. Önümüzdeki günlerde AB İlerleme Raporu yayınlanacak. İlerleme raporundaki hususlar dikkate alınmak süretiyle AB zirvesinde Türkiyenin bundan sonraki dönemi ile ilgili kararlar alınacaktır. Bu kararların bizim sürecimizi aksatmadan yürümemize imkan sağalayacak şekilde oluşması için çalışmalar yapılmaktadır" dedi.

Bakan Şener, Kıbrıs konusundaki temel sorunun Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB üye ülke olması olduğunu ve Kıbrıs sorunun sürekli gündeme gelmesinde en büyük sorumluluğun AB'ye ait olduğunu belirterek, "Referandumda red kararı almış olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, hemen referandumun ardından AB'ye tam üye olarak kabul edilmesi suretiyle çözümün zorlaşması gibi noktaya gelinmiştir. Bu konuda şunu ifade ediyoruz. KKTC'ye haksız bir ambargo uygulanıyor. Biz Kıbrıs sorununa bir bütün olarak bakıyoruz. BM'nin hazırlamış olduğu planı, Türkiye ve Kıbrıs Türkleri desteklemiştir. Rum liderliği öncülüğünde Güney Kıbrıs, BM Barış Planı'na hayır demiştir. Konunun BM bünyesinde çözülmesi gerektiğini düyünüyoruz. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, AB'ye üye ülke konumundan yararlanarak konuyu sürekli AB'ye çekmekte, orada tek taraflı taleplerini kabul ettirmeye çalışmaktadır. Bu, bizim açımızdan kabul edilir bir durum değildir. Üstelik referandumda evet çıktığı takdirde KKTC'ye yönelik amborgaların yumuşatılacağı, ortadan kaldırılacağı sözleri, taahhütleri vardı. Biz bunların gerçekleştirilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Bakan Abdullatif Şener, irtica tartışmaları ile ilgili olarak, "Ben hoşlaşmadığım konuların gündeme gelmesini istemiyorum. Bunun için konuşmayacağım" dedi. Bakan, ardından partililerle bir toplantı yaptı.

Kaynak: İHA