Duyma Engelliler İçin Köpek Eğitimi

Duyma Engelliler İçin Köpek Eğitimi

Muğla'nın Marmaris İlçesi Hisarönü Köyü'nde K-9 Kennels Eğitim ve Pansiyon Şirketi sahibi, köpek eğitmeni 41 yaşındaki Deniz Özalp, şimdi de duyma ve konuşma engellilerin can yoldaşları köpekleri eğitmeye başladı.

Duyma Engelliler İçin Köpek Eğitimi

Muğla'nın Marmaris İlçesi Hisarönü Köyü'nde K-9 Kennels Eğitim ve Pansiyon Şirketi sahibi, köpek eğitmeni 41 yaşındaki Deniz Özalp, şimdi de duyma ve konuşma engellilerin can yoldaşları köpekleri eğitmeye başladı. Deniz Özalp şu anda eğitimini sürdürdüğü yedi aylık 'Şans' adlı Golden Retriever cinsi köpeğin, parmak şaklatma, el ve kol işaretleriyle, bazı komutları yerine getirdiğini söyledi.

Deniz Özalp, 12 yıldır profesyonel olarak köpek eğittiğini belirterek, isteyen duyma ve konuşma engellilerin köpeklerini de eğitmeye başladığını söyledi. Özalp, 'Şans' adlı Golden Retriever cinsi köpeğin, beş haftada, parmak şaklatma, el ve kol işaretleriyle, 'Otur', 'Kalk', 'Yürü', 'Yat', 'Yanıma gel', 'Dön', 'Yemek ye', 'Git' gibi komutları yerine getirdiğini kaydetti.

Köpekleri tasmalı ve tasmasız olarak temel ve ileri itaat konularında eğittiğini anlatan Deniz Özalp, "Temel itaati, genelde bütün köpekler, ileri itaati, zeka seviyesi ve eğitilebilirliği yüksek köpekler alabiliyor. Hangi köpeğin hangi komutu alacağına birbirimizi tanıma devresinden sonra karar veriyoruz. Komut alma köpeğe göre değişiyor. 172 komut alan köpekler var. İstanbul'dan getirilen, sahibi duyma ve konuşma engelli olan Şans'ın beş hafta daha süresi var. Şans beş hafta sonunda sahibinin her işaretini anlayıp, istediği komutu yerine getirebilecek. Yani ona çok iyi bir dost olacak" dedi. - Muğla / Marmaris