Düşündürücü Bir Evlilik Portresi
Haberler » Güncel » Düşündürücü Bir Evlilik Portresi - Haber

Düşündürücü Bir Evlilik Portresi

Rus edebiyatının büyük ustalarından Çehov'un evlilik kurumunu masaya yatırdığı eseri Üç Yıl, İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi'nde.

Düşündürücü Bir Evlilik Portresi

Çehov'un Rus edebiyatının büyük ustalarının mirasçısı ve güçlü bir yazar olarak kabul görmesini sağlayan yapıtlarından biri olan Üç Yıl, İş Bankası Kültür Yayınları'nın Modern Klasikler Dizisi'nde yerini aldı.

Çehov, evlilik kurumunu masaya yatırdığı novellasında, evlilikte zamanın duyguları dönüştüren, kimi zaman da "sağaltan" etkisine; yıllar içinde paylaşılan deneyimlerin, birlikte göğüslenen felaketlerin "aşksız" başlayan evliliklerin bile ufkunda olgun sevgilerin belirmesine yol açabileceğine işaret eder.

Moskovalı bir tüccar taşrada tanışıp, ilk görüşte âşık olduğu genç Yulia'ya evlenme teklif eder. Genç kız, çekicilikten nasibini almamış bu adamı önce reddetse de, başka bir damat adayı çıkmaz korkusuyla evlenmeye razı olur. Ancak bu tek taraflı aşk, nikâhtan sonra Moskova'da yeni hayatlarına başlayan çifti katlanılmaz acılara sürükleyecektir.

Üç Yıl devrim öncesinde insan ilişkileri, bütün mücadeleleri ve hüsranlarıyla Moskova'daki hayatın da dokunaklı bir panoraması niteliğini taşıyor.

Kaynak: Bültenler

Manşet

Haberler