Düşünce kuruluşu RUSI'de konuşan Babacan: "Büyük zorlukları atlattık"

Düşünce kuruluşu RUSI'de konuşan Babacan: "Büyük zorlukları atlattık"

Londra'daki temaslarına devam eden Dışişleri Bakanı Ali Babacan, geçtiğimiz yılda demokrasiye yönelik bazı tehditlerin oluştuğunu ancak tüm zorlukları atlattıklarını, yeni bir imtihan ile karşı karşıya olduklarını söyledi. AK Parti olarak yaptıkları çalışmalarda laikliği daha da güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Babacan, "Türkiye'de reformlar aşama aşama ilerliyor, demokratik haklar, temel...

Düşünce kuruluşu RUSI'de konuşan Babacan:

Londra'daki temaslarına devam eden Dışişleri Bakanı Ali Babacan, geçtiğimiz yılda demokrasiye yönelik bazı tehditlerin oluştuğunu ancak tüm zorlukları atlattıklarını, yeni bir imtihan ile karşı karşıya olduklarını söyledi. AK Parti olarak yaptıkları çalışmalarda laikliği daha da güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Babacan, "Türkiye'de reformlar aşama aşama ilerliyor, demokratik haklar, temel özgürlükler ve hukukun üstünlüğü ilkesinin işlemesi için çok şey yapıldı." dedi.

Düşünce Kurluşu RUSI'de, aralarında Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Yetkin, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yaşar Alpogan, Londra Başkonsolosu Bahadır Kaleli ve bir çok yabancı katılımcıya seslenen Ali Babacan, kapsamlı bir anayasa değişikliği üzerinde çalıştıklarını belirterek, yaptıkları reformları sadece AB kiriterleri açısından ele almadıklarını vurguladı.

Babacan kapatma davası ile ilgili bir soru üzerine, "Geçen yıl büyük bir sınav verdik. Ancak seçimlerle birlikte bu zorlukları başarıyla atlattık. Yeni bir imtihanla karşı karşıyayız gibi görünüyor. Kapatma davası ile ilgili temel üç önemli yolu içeren bir süreçtir bu. Birincisi mahkemeye iyi bir savunma hazırlamak. İkincisi kapsamlı bir anayasa değişikliği ile AB standartlarını yakalamak. Üçüncüsü ise reformlar çerçevesinde bu son olaylarla dikkatimizi olumsuz etkileyecek bir duruma izin vermeyeceğiz." açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin laik, demokratik yapısını kimsenin değiştirmeye niyeti olmadığını ve olmayacağını belirten Babacan, "Biz laikliği din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması olarak bakıyoruz. Bunları değiştirmeye kimsenin niyeti yok. Dinin kuralları, devletin işleyişini etkilememelidir. Ama laiklik aynı zamanda din özgürlüğüdür. Bizim Türkiye'de attığımız adımlar, laikliği zayıflatmak değil onu daha da güçlü kılmak içindir." şeklinde konuştu.

"PKK AVRUPA'DA FİNANSAL DESTEK ALIYOR"

Ali Babacan, bölücü terör örgütü PKK ile ilgili değerlendirmede ise TBMM'nin geçtiğimiz yıl TSK'ya operasyon yetkisi verdiğini hatırlatarak, bütün seçeneklerin masada olduğunu, gerek duyması halinde TSK'nın operasyon yetkisini kullanabileceğini söyledi. PKK'nın Avrupa'nın farklı yerlerinde değişik dernek ya da medya kuruluşları gibi isimler altında finansal destek aldığına işaret eden Babacan, teröre destek ile özgürlüklerin kullanımının karıştırılmaması gerektiğini anlattı.

Kaynak: CHA