Düşen Fındık Fiyatları Üreticiyi Endişelendiriyor - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Düşen Fındık Fiyatları Üreticiyi Endişelendiriyor

AA - Haberler | Ekonomi
Düşen Fındık Fiyatları Üreticiyi Endişelendiriyor

Ordu'da 7 lira seviyelerine kadar gerileyen fındık fiyatı üreticileri endişelendirmeye başladı.

Ordu'da 7 lira seviyelerine kadar gerileyen fındık fiyatı üreticileri endişelendirmeye başladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık fiyatının artmasını beklerken fiyatların daha da düşmesine anlam veremediklerini söyledi.

Fındık fiyatının bazı ilçe borsalarında 7 lira seviyelerine kadar düşürüldüğünü belirten Soydan, "Sezonun kapanmasına az bir süre kaldı. Sezon kapandıktan sonra hiçbir manav fındık almayacak. Dolayısıyla üreticilerimiz ürünlerini satamayacak. Şu anki fiyat da hiçbir üreticimizi tatmin etmiyor. Açıkçası tüm üreticiler yaşanan bu düşüş karşısında endişeli ve tedirgin." dedi.

Soydan, fındık fiyatının makul seviyelere çıkarılmasını isteyerek, "Fındık fiyatının düşmesi karşısında adeta şok olduk. Bir yandan fındığın zirai dondan etkilendiği gerçeği, bir yandan da bu sezon fındığın özellikle Doğu Karadeniz'de az olacağı beklentisi varken fiyatın düşmesine kimse anlam veremiyor." diye konuştu.

Sezon başında emanete verilen fındıkların manav ve tüccarlar tarafından yüksek fiyattan satıldığını kaydeden Soydan, "Şimdi bu manav ya da tüccarlar üreticilerimizin emanetteki fındığını düşük fiyattan bozdurmak istiyor. Üreticileri çeşitli söylemlerle panikleterek emanete verdikleri fındığı bozdurmayı amaçlıyor ama hiçbir üreticimiz bu oyunlara gelmeyecektir. Bütün üreticilerimiz bilinçli şekilde süreci takip ediyor." ifadesini kullandı.

Soydan, üreticiler olarak devlet ve hükümet yetkililerinden beklentilerinin çok olduğunu dile getirerek, "TMO'nun müdahale alımı yapmasını bekliyoruz. Ayrıca ilgili bakanlığımızın et ve sütte olduğu gibi fındıkta da üreticilerimizi sevindirecek adımları atmalarını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Fındığın siyasi malzeme olmasından yana değiliz"

Son günlerde fındık üzerinden siyasi açıklamalar olduğunu savunan Soydan, "Biz kesinlikle hiçbir siyasi partiye taraf değiliz. Yapılan açıklamaların üretici adına faydalı olması durumunda da her konuda destekleriz ancak biz üreticiler olarak fındığın siyasi malzeme olmasından yana değiliz. Bu konuda tavrımız nettir." dedi.

Her şeye rağmen yaşanan sürecin üretici lehine olumlu sonuçlanacağına olan inançlarının tam olduğunun altını çizen Soydan, "Türk fındığı dünyada liderdir. Bu gerçeği kimse değiştiremez. Yapılan ihracatları da takip ediyoruz. Dolayısıyla biz bu sürecin üretici lehine olumlu sonuçlanacağını bekliyoruz." diye konuştu.

Soydan, üreticilerin inatla ve sabırla fındığı pazara indirmediklerini, bu noktada direnç gösteren üreticilerini kutladığını ve tebrik ettiğini de sözlerine ekledi.

AA - Ekonomi Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (5)
adem aslan:ziraat odaları bu ülkede ne işe yarar nerede köylünün hakkını savunmada başarı göstermişler çocuğuna harçlık veremeyen gariban köylünün verdiği aidatl larla keyif çatıyorlar birde köylüyle alay ediyorlar haram olsun
Erden TURKER:Arkadaşlar kimsenin kabahatı yok bu fındıgın düşmesinde tum kabahat biz üreticilerde fındıgı topluyoruz alel acale getiriyoz tüccara bırakıyoz emenete şimdide fiyat artsın bekliyoz kimse topladıgı fındıkdan 300 yada 500 kilo ayırıp bi depo yapmıyor bu gidişatta tüccar az bile yapıyo verelim emenete sonra bekliyelim fiyat artsın diye böyle bi kural yok arkadaşlar depo yapacaz DEPO başka bi yol yok ARKADAŞLAR
Ahmet Yaz:Çİftçiyi sadece çiftçi anlar. Anlaşın bu beyefendi güneş altında bahçede hiç terlememiş. Çiftçiye sürekli bekletin artacak telkini verdiler. Piyasa ya yetecek şekilde azar azar fındık çektiler. Velhasıl çiftçiyi kullandılar. Bu açıklamalar seviyesiz bir pişkinlik başka bir şey değil.
500