Durmuş Yılmaz'dan Hükümete Merkez Bankası Eleştirisi

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, AK Parti'li bazı siyasetçilerin bankayla ilgili eleştirilerine tepki gösterdi.

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz katıldığı konferansdaki konuşmasında, AK Partili bazı siyasetçilerin bankayla ilgili eleştirilerine tepki gösterdi. Yılmaz, "Siyasetçi, kurumların istediği gibi davranmasını istiyor " dedi.

"İŞLER KÖTÜYSE KURUMLAR SUÇLANIYOR"

Yılmaz "İşler iyi gitmediğinde de kurumları suçluyor. 2001 krizinden sonra önemli işler yaptık, hastalıklı yapıdan çıktık. Ancak şimdi işler kötüye gidince siyasetçi kurumları suçluyor." ifadesini kullandı.

ERDOĞAN VE AK PARTİ'Yİ ELEŞTİRDİ

Yılmaz, AK Parti hükümeti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından her Para Politikası Kurulu toplantısından sonra yapılan, "TCMB büyümeyi de gözetsin, faizi indirsin." eleştirilerinin hatırlatılması üzerine; toplumlarda ana hedefin her zaman büyüme ve istihdam olduğunu, bunu tek bir kurum başaramayacağı için her kuruma farklı görevler verildiğini söyledi ve şöyle devam etti:

MÜDAHALE OLUNCA GÜVEN KALMIYOR

Yılmaz, "TCMB'ye fiyat istikrarı görevi verilmiş. Siyasetçi kurumların istediği gibi davranmasını istiyor. Müdahale olunca güven kalmıyor." şeklinde konuştu.

MERKEZ, DOĞRU İŞLER YAPIYOR

Durmuş Yılmaz, TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın bankaya yönelik eleştirilere tavrını nasıl değerlendirdiğiyle ilgili soruya ise şu cevabı verdi:

"Merkez Bankası çok güzel iş çıkardı. Polemiğe girmek yerine doğru işler yaparak bu eleştirilere yanıt veriyor. İşinizi doğru yaparsanız insanlar sonucu görürler, Merkez de bunu yapmaya devam ediyor."

Kaynak: CİHAN