Durankaya Beldesi'nin Alternatif Yolu Ulaşıma Açıldı

Durankaya Beldesi'nin Alternatif Yolu Ulaşıma Açıldı

Yoğun Kar Yağışı Nedeniyle Kapalı Olan Hakkari'nin Durunkaya Beldesi'nin Alternatif Yolu Akşam Saatlerinden Yeniden Ulaşıma Açıldı.

Durankaya Beldesi'nin Alternatif Yolu Ulaşıma Açıldı

Yoğun kar yağışı nedeniyle kapalı olan Hakkari'nin Durunkaya Beldesi'nin alternatif yolu akşam saatlerinden yeniden ulaşıma açıldı.

Yaklaşık 7 günden beri yoğun kar yağışı ve çığ nedeniyle ulaşıma kapalı bulunan 2 bin 700 rakımdaki alternatif belde yolunun akşam saatlerinden yeniden ulaşıma açıldığı bildirildi. Her yıl mayıs ayına kadar kapalı olan 7 bin nüfuslu Durankaya Beldesi ve 25 yerleşim biriminin ulaşımını sağlayan alternatif belde yolu, Durankaya Karakol Komutanlığı girişimleri sonucunda Durankaya Belediye Başkanlığı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'ne bağlı karla mücadele ekipleri tarafından ulaşıma açıldı. Durunkaya Belediye Başkanı Fatih Keskin, 7 araç ve 20 personelin geceli gündüzlü çalışması sonucu alternatif belde yolunun yeniden ulaşıma açıldığını söyledi.

Şehirden 20 kilometre uzaklıktaki beldenin alternatif yolunun 2 bin 700 rakımdaki Şivekür tepesinden geçtiğini belirten Keskin, "Her yıl mayıs ayında büyük zorluklarla ulaşıma açılan belde yolunu yeniden ulaşıma açtık. Beldenin ana yolu Üzümcü Köyü yakınlarından dolanmaktadır. Bu da 50 kilometreyi bulmaktadır. Ancak şehir merkezinden Mezran Mahallesi üzerinden Durankaya Beldesi'ne giden alternatif yol, beldeye 20 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kar kalınlığının yer yer 2.5 metreyi bulduğu belde yolu akşam saatlerinde ulaşıma açıldı. Yarı yıl tatilinin bitmesiyle öğrenciler artık rahatlıkla bu alternatif yol üzerinde gelip gidebileceklerdir. Bir süreden beri yoğun kar yağışı nedeniyle arızalanan elektrik şebekesi ise, ilgili kurum ekiplerinin çalışması sonucu giderilmiş durumdadır. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz" dedi.

(FT-RO-RO-Y)