Dünyanın Tek Kuru Meyve ve Kabuklu Meyve Fuarı Exponut&drıedfruıt Perşembe Günü Açılıyor

Kuru Meyve ve Kabuklu Meyve Sektörünün Dünyadaki Tek Fuarı Exponut&driedfruit, 23 Ağustos Perşembe Günü Kapılarını Üçüncü Kez Dünyaya Açıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in Açılışını Yapacağı Fuara Bu Yıl, 101 Firma, 16 Temsilcilik 49 Ülkeden Binlerce Ziyaretçi Katılıyor.

Dünyanın Tek Kuru Meyve ve Kabuklu Meyve Fuarı Exponut&drıedfruıt Perşembe Günü Açılıyor

Kuru meyve ve kabuklu meyve sektörünün dünyadaki tek fuarı exponut&driedfruit, 23 Ağustos Perşembe günü kapılarını üçüncü kez dünyaya açıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in açılışını yapacağı fuara bu yıl, 101 firma, 16 temsilcilik 49 ülkeden binlerce ziyaretçi katılıyor.

ADG Fuarcılık tarafından bu yıl 3.'sü gerçekleştirilen Kuru Meyve, Sert Kabuklu Meyve, Kuruyemiş, İlgili Ürünler ve Teknolojiler Fuarı exponut&driedfruit, 23-24-25 Ağustos 2007 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi 9 ve 10. salonlarda düzenleniyor.

Exponut&driedfruit, ithalatçı, ihracatçı, üretici ve akademisyenleri kuru meyve ve sert kabuklu meyve üretim ve ihracatında dünya lideri olan Türkiye'de bir araya getirerek bu sektörde katma değeri arttırmayı ve Türkiye'yi çekim merkezine haline getirmeyi amaçlıyor.

Organizasyona bu yıl 117 katılımcı ve 49 ülkeden binlerce ziyaretçi geleceğini söyleyen ADG Genel Müdür Yardımcısı Özlem Adıgüzel, "Ülkemiz adına böyle bir fuara sahip olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Dünyanın dört bir yanından kuru meyve endüstrisinin önemli temsilcileri fuarımıza büyük bir ilgi gösteriyor" dedi. Kuru meyve dünyasının 100'den fazla ülkede milyonlarca insanı ilgilendiren, çikolata, makine ve ambalaj sanayi ile doğrudan bağlantılı dev bir sektör olduğunu belirten Adıgüzel, özellikle

Türkiye'nin geleneksel ihraç ürünlerinden olan fındık, kuru kayısı, çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incir gibi ürünlerin katma değerlerinin artırılmasını hedeflediklerini söyledi.

T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği organizatörlüğünde Avustralya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Avusturya, Kore, Hindistan, Çin, Japonya, Amerika, Endonezya vb. ülkelerden alım heyeti getirilecek olan fuar süresince, ikili görüşmeler ve stand ziyaretleri de gerçekleştirilecek. Ayrıca fuarda sektör profesyonellerine yeni iş imkanları oluşturulmasının zemini oluşturulacak.

Türkiye'den sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının yanı sıra İspanya, İtalya, İngiltere, Suriye, Tunus, İran, Ürdün gibi ülkelerden üretici firmaların da stand açtığı fuar, INC (International Nut and Dried Fruit Council-Uluslararası Ağaç Yemişi ve Kuru Meyve Konseyi), İhracatçı Birlikleri gibi sektöre yön veren kurum ve kuruluşlara da ev sahipliği yapıyor.

(ERÖ-ERÖ-SN-SN-E)