Dünyanın Geleceğini Belirleyecek Yeni Atom Enerjisi Projeleri Moskova'da Görüşüldü

Dünyanın Geleceğini Belirleyecek Yeni Atom Enerjisi Projeleri Moskova'da Görüşüldü

Dünyanın Enerji Güvenliği Geleceği Açısından Hayati Öneme Sahip Yeni Atom Enerjisi Projeleri, Moskova'da Faaliyete Başlayan "1'inci Uluslararası Atomcon 2008 Fuar ve Kongresi"nde Ele Alındı.

Dünyanın Geleceğini Belirleyecek Yeni Atom Enerjisi Projeleri Moskova'da Görüşüldü

Dünyanın enerji güvenliği geleceği açısından hayati öneme sahip yeni atom enerjisi projeleri, Moskova'da faaliyete başlayan "1'inci Uluslararası Atomcon 2008 Fuar ve Kongresi"nde ele alındı.

Rosatom ve SBCD Expo şirketlerinin ortak teşebbüsüyle Moskova'daki Exposentr Fuarcılık Merkezi'nde 25-27 Haziran tarihleri arasında düzenlenmekte olan fuara Bangladeş, Beyaz Rusya, Bulgaristan, Brezilya, Almanya, Endonezya, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kuveyt, Pakistan, ABD, Umman, Tacikistan, Ukrayna, Fransa, Japonya ve ev sahibi Rusya'dan yaklaşık 500 firma katıldı.

Atom sanayisinin en gelişmiş teknoloji ürünlerinin sergilendiği fuarın açılış töreninde bir konuşma yapan Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov, Rusya Atom sanayisinin şimdiye kadar görülmedik bir gelişim kaydettiğine dikkat çekerken, elde edilen bu başarıyı dünyanın diğer ülkeleriyle de paylaşmaya ve ortak projeler gerçekleştirmeye hazır olduklarını söyledi.

Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko da konuşmasında, dünyanın her geçen gün atom enerjisine daha fazla ihtiyaç duyduğunu vurgularken, Rus şirketlerinin dünyanın dört bir yanında atom enerji santrali projesi ihalelerini kazanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dünya Atom Ajansı temsilcilerinin de hazır bulunduğu fuarda, davetliler fuar stantlarını inceledikten sonra, Atomcon Forumu'na katıldı.

İHA'ya açıklamada bulunan Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı Atom Enerjisinin Güvenli Gelişimi Sorunları Enstitüsü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rafael Arutyunyan, "Rusya ve dünyanın değişik coğrafyalarında inşa ettiğimiz nükleer santrallerin güvenliği açısından kimsenin endişe etmesine gerek yok. Kullandığımız ileri teknoloji, maliyetler ve sunduğumuz hizmetler göz önüne alındığında, Sovyetler Birliği döneminden beri dünyanın farklı bölgelerinde neden Rus şirketlerinin tercih edildiği anlaşılmaktadır.

Bugünkü fuarda da en son teknoloji ürünlerimizi yabancı misafirlerimizin izlenimine sunarak doğru tercih yapmaları için elverişli bir ortam hazırladık. Biz sadece nükleer santral inşaatını değil, ayrıca bu santralin nükleer yakıtla teçhizatı ve kullanılmış yakıtın imha edilmesi gibi hizmetleri de veriyoruz" dedi.

Bu arada, fuar çerçevesinde Rus ve yabancı şirketler arasında önemli işbirliği sözleşmelerinin imzalanmasının beklenildiği bildirildi.

(AK-NO-NO-D)

Kaynak: İHA