Dünyanın En İyi Liseleri İçin Kamptaydılar!

Dünyanın En İyi Liseleri İçin Kamptaydılar!

200 Öğrenci, ISE World Kültürlerarası Lise Öğrenci Değişim Programları Kapsamında Eğitimlerini Yurtdışında Sürdürme Hakkı Kazandı.

Dünyanın En İyi Liseleri İçin Kamptaydılar!

Türkiye'nin seçkin okullarında eğitim gören 200 öğrenci, ıse world kültürlerarası lise öğrenci değişim programları kapsamında eğitimlerini yurtdışında sürdürme hakkı kazandı. Avrupa, Amerika ve Asya'da eğitim görecek öğrenciler, Antalya'da 3 - 8 Temmuz tarihleri arasında oryantasyon kampına alındı. International Services in Education (ISE World)'un yerleştirme işlemlerini gerçekleştirdiği öğrenciler, yurtdışı eğitim uzmanlarının verdiği seminerler ile adaptasyon eğitiminden geçirildi.

5 Temmuz'da The Marmara Antalya Hotel'de düzenlenen basın toplantısında, Kültürlerarası Öğrenci Değişim Programları içeriği, başarılarıyla Returnee öğrenciler ve yeni değişim öğrencileri medyaya tanıtıldı. Toplantıda ISE World İstanbul Merkez Ofisi Müdürü Nuran Akman, oryantasyon kampı konusunda; "ISE öğrencileri Amerika ve Avrupa'daki dünyanın en iyi okullarında çok iyi burslarla eğitimlerini devam ettirmekteler.

Yurtdışı eğitimine yönelik çalışmalarımız son yıllarda ivme kazandı. Bu yıl Türkiye'nin en seçkin okullarında eğitim gören 200 öğrencimiz, Avrupa, Amerika ve Asya'da en prestijli liselere yerleştirildiler. Başarılı öğrencilerimiz Avrupa'daki okullarda 20 bin ile 35 bin dolar arasında burslarla okumaya hak kazandı. Öğrencilerimiz uyum eğitimlerinden sonra ilgili ülkelere gidecek." dedi.

Her yıl düzenlenen kampta, gidecekleri ülkelere göre farklı gruplara ayrılan öğrenciler, yurtdışında lise eğitimi için gerekli olan SLEP sınavına giriyorlar. ISE World eğitim uzmanları, öğrencilere yurtdışı eğitim sistemlerinden, burslara, ders seçiminden, kişisel gelişime, banka işlemlerinden havayolu prosedürlerine kadar pek çok konuda seminerler veriyor.

Bu yılki kampta, Fulbright Eğitim Komisyonu Temsilcisi Mevlüde Bakır, kültür şoku ve adaptasyon, Avukat Vedat Gürer ise ülkelere göre hukuksal konuları anlattı. Kampta Türk yemekleri atölye çalışması ve program sonunda düzenlenen kapanış partisi büyük ilgi gördü. Kampa, uzman eğitimcilerin yanı sıra, 'Returnee' denilen, geçmiş yıllarda ISE World değişim programlarıyla yurtdışında okumuş ve halen okumakta olan öğrenciler de katılım gösteriyor. Returneeler kampta deneyimlerini ve başarılarını yeni değişim öğrencileriyle paylaşıyorlar.

Basın toplantısında, 1988'den beri Türkiye'deki yurtdışı lise değişim programları seçmelerini yaptıklarını kaydeden Nuran Akman, "ISE World, her yıl sınırlı sayıda kontenjan ile başvuru kabul eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluş. ISE World Kültürlerarası Öğrenci Değişimi, yurtdışında lise öğrencilerine bir akademik ders yılı boyunca eğitim imkanı vererek, Türk öğrencilerin değişik kültürlerde yaşamalarını ve milletler arasında anlayışı geliştirmeyi amaçlıyor.

Bu doğrultuda, ISE World, Türkiye genelinde yapılan seçme sınavlarıyla, Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya, İsviçre, Belçika ve Çin'de yerleştirme işlemlerini gerçekleştirdiği öğrencilerine, yolculuk öncesi özel bir oryantasyon kampı düzenliyor." dedi.

Akman, kampa Amerikan Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin yanı sıra Türkiye'nin önde gelen Anadolu Lisesi ve özel liselerin müdürlerinin de konuşmacı olarak katıldığını aktardı.