Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Mamak'ta Gerçekleşiyor
Haberler » Güncel » Haber

Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Mamak'ta Gerçekleşiyor

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi ile Mamak, Başkentin Cazibe Merkezi Oluyor. 15 Bin Gecekondu Yıkılarak Yerine 50 Bin Konut, 4 Milyon 500 Bin Metrekare Rekreasyon Alanı ve 1 Milyon Metrekare İş Merkezi Yapılması Planlanan Mamak'ta Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm Merkezi Oluşturulacak.

Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Mamak'ta Gerçekleşiyor

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi ile Mamak, başkentin cazibe merkezi oluyor. 15 bin gecekondu yıkılarak yerine 50 bin konut, 4 milyon 500 bin metrekare rekreasyon alanı ve 1 milyon metrekare iş merkezi yapılması planlanan Mamak'ta dünyanın en büyük Kentsel Dönüşüm Merkezi oluşturulacak.

Ankara'nın doğu kapısı olan Samsun Yolu'nun sağında ve solunda kalan yaklaşık 15 bin gecekondu yıkılarak yerine çok katlı 50 bin konut, 4 milyon 500 bin metrekare rekreasyon alanı ve 1 milyon metrekare alanlık iş merkezi inşa edilecek. Yapımı tamamlandığında Yeni Mamak Projesi, dünyanın en büyük Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi özelliğine sahip olacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü Yeni Mamak Projesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, projenin

Mamak'ı başkentte ayrı bir cazibe merkezi haline getireceğini belirterek, "Mamak Bölgesi'nde uygulanacak, kentsel dönüşüm projesiyle bu alan Ankara'nın yepyeni bir çekim merkezi haline gelecek"dedi. Başkan Şahin ise, Yeni Mamak Projesi'nin dünyanın en büyük projesi olduğunu kaydederek, "Başkentimizin doğu kapısı olan Mamak'ta iş merkezlerimizle, Kentsel Gelişim Dönüşüm projelerimizle dev adımlar attık. Çağdaş ve modern Mamak için büyük gayretler sarf ettik. Bugün bu projelerimizin hayata geçmesinden son

derece mutluyum. Çağdaş ve modern Mamak'a projelerimizle hız verdik. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek'in desteği ve önderliğinde, el ele vererek Ankara Büyük Şehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi olarak ortaklaşa bir dünya rekoru kırıyoruz. Mamak için dünya çapındaki en büyük projenin hayata geçmesinden son derece mutluyum" dedi.

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi'nin uygulama esasları 7 Ekim 2007 tarihinde Mamak Belediye Meclisi'nce 15 Ekim 2007 tarihinde de Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nce de karar altına alındı. Proje kapsamında hak sahipleriyle 2008 yılı Haziran ayına kadar sözleşmeler tamamlanarak gecekonduların yıkılması hedefleniyor.

(BK-OK-Y)